Treść główna

Porady Ciekawostki Muszkatowiec – charakterystyka drewna

Muszkatowiec – charakterystyka drewna

Muszkatowiec to inna nazwa muszkatołowca korzennego, który jest szerzej znany z uwagi na swoje nasiona, z których wytwarza się popularną gałkę muszkatołową. Drzewo to należy do rodziny muszkatołowcowatych i pochodzi z Wysp Banda, zwanych również Wyspami Korzennymi. Jako przyprawa, muszkatowiec – a konkretnie jego owoce – są bardzo cenione, ponieważ posiadają doskonały smak i nadają go również pożywieniu. A jakie jest drewno tego drzewa?

muszkatowiec, muszkatołowiec korzenny

Muszkatowiec – charakterystyka drewna

Drzewo znane jako muszkatowiec posiada również łacińską nazwę – Myristica fragrans. Drzewo to dorasta do 20 metrów wysokości, choć zwykle nie osiąga więcej niż 13 metrów. Jest to drzewo wiecznie zielone, które dobrze się obrabia i to zarówno tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi metodami. Świetnie poddaje się rzeźbieniu czy szlifowaniu. Posiada doskonały połysk, jednak ma również tendencję do dzielenia się w procesie gwoździowania. Musi również zostać poddane odpowiedniemu suszeniu, jeśli ma być wytrzymałe. Powinno schnąć etapami, spokojnie.

Muszkatowiec – zastosowanie

Drewno drzewa muszkatołowego znajduje zastosowanie w meblarstwie. Produkowane są z niego szafki, łóżka, krzesła czy stoły. Można z niego wykonywać również skrzynie, beczki, listwy czy kątowniki – a nawet walizki. Drzewo posiada bardzo elegancki wygląd, więc nadaje się również na parkiety czy schody – nada wnętrzu szyku. Drewno jest jasne – kremowe lub brązowe – przy czym z czasem nieco ciemnieje. Nie ma również żadnego charakterystycznego zapachu.

muszkatowiec, muszkatołowiec korzenny

Zobacz także: cynamon

Muszkatowiec – ciekawostki

Muszkatowiec jest bardzo ciekawą rośliną nie tylko z uwagi na samo drewno, albo smak przyprawy, lecz również jej oddziaływanie na człowieka, kiedy spożyje się ją w zbyt dużych ilościach. Dawniej uznawana była za środek poronny, a ilość 5-15 gramów posiada już działanie psychoaktywne. Wszystko przez obecność mirystycyny, czyli organicznego związku posiadającego działanie psychoaktywne. Nie są to jednak żadne przyjemne doznania – raczej halucynacje, stany lękowe, suchość ust itp.

Zdjęcia: wlcutler, dinesh_valke via Flickr