Treść główna

Porady Ciekawostki Na co zwracać uwagę przy zakupie drewna na więźbę?

Na co zwracać uwagę przy zakupie drewna na więźbę?

Wytrzymałość i stabilność pokrycia dachowego uzależniona jest od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywa tu więźba dachowa często określana mianem kręgosłupa dachu. Ogromne znaczenie ma zarówno sposób jej wykonania, jak i jakość drewna.

drewno na więźbę dachową

Jako materiał na więźbę dachową najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Te pierwsze nie bez powodu znajduje powszechne zastosowanie w budownictwie – odznacza się dużą wytrzymałością i stosunkowo niewielką ilością sęków. Najwyższe walory użytkowe ma drewno sosnowe pozyskiwane z drzew liczących 80-120 lat. Drewno świerkowe z kolei wyróżnia się dobrą sprężystością, choć nie jest materiałem łatwym w obróbce z uwagi na miękkość i tendencje do pękania.

Klasa drewna

Istotną przesłanką decydującą o wyborze drewna jest jego klasa określona cyfrą oznaczającą wytrzymałość. Im większa cyfra, tym lepsza wytrzymałość. Tu rodzi się pytanie: drewno klejone warstwowo czy lite? Na korzyść drewna klejonego przemawia to, że jest ono bardzo wytrzymałe i nie wypacza się – wadą jest jego cena. Przyjmuje się, że klejone drewno klasy K27 ma wytrzymałość porównywalną do drewna litego klasy K33.

Wilgotność drewna

Drewno użyte do wykonania więźby musi posiadać właściwą wilgotność:
• nie większą niż 20 proc. – w przypadku konstrukcji obudowanej,
• nie większą niż 23 proc. – w przypadku elementów nie obudowanych, na otwartym powietrzu.
Świeże drewno ma wilgotność na poziomie od 30 proc. wzwyż, dlatego najpierw musi wyschnąć – poddaje się je suszeniu w specjalnych komorach.

drewno na więźbę dachową

Impregnacja i certyfikat

Kupując drewno na więźbę dachową, trzeba też zwracać uwagę na:
• rodzaj impregnacji – najskuteczniejsza jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, a najmniej skuteczna impregnacja powierzchniowa,
• typ impregnatów – najlepsze efekty osiąga się dzięki impregnatom solnym, oprócz nich wykorzystuje się preparaty żywiczne, olejowe i rozpuszczalnikowe,
• ilość wad – do wad zaliczają się np. pęknięcia i duża ilość sęków,
• certyfikat – bezwzględnie należy unikać zakupu gotowego drewna impregnowanego z nieznanych źródeł; sprzedawca powinien pokazać dokument informujący m.in. o sposobie impregnacji.

Zdjęcia: Annette Taratuta, Roger Mommaerts via Flickr