Treść główna

Porady Ciekawostki Na czym polega frezowanie drewna?

Na czym polega frezowanie drewna?

Frezowanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki. Można za jej pomocą obrabiać zarówno metale, jak i drewno. Nadawanie wymaganego kształtu odbywa się za pomocą ruchomych, obrotowych ostrzy, które wykonują ruch obrotowy i często również posuwowy. Obrabiany przedmiot natomiast pozostaje nieruchomy bądź też wykonuje ruch posuwowy. Za pomocą frezarki możemy nadać materiałowi rozmaite kształty, a także tworzyć ozdobne wzory na jego powierzchni.

frezowanie drewna

fot. Elsie esq.

Frezowanie – techniki

Rodzaje frezowania podzielić można ze względu na sposób rozmieszczenia ostrzy – na walcowe oraz kształtowe – oraz sposób poruszania się ostrzy i obrabianego przedmiotu – na współbieżne, w którym zarówno przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku, oraz przeciwbieżne, gdzie poruszają się w przeciwne strony.

Frezarka stosowana do drewna wykazuje ogromną wręcz wszechstronność. Możemy za jej pomocą wykonywać rowki, których użyjemy do połączenia poszczególnych elementów tworzonych przez nas przedmiotów, profile narożne czy też inne, ozdobne nieraz elementy. To, do czego wykorzystamy frezarkę zależy właściwie wyłącznie od naszych umiejętności i kreatywności.

frezowanie

fot. Jordanhill School D&T Dept

Jak frezować drewno?

Drewno, jako materiał o stosunkowo dużej miękkości wykazuje dużą podatność na obrabianie – w tym więc również na frezowanie. Korzystając z tak zwanego cyrkla frezarskiego możemy obrabiać również powierzchnie i krawędzie o kształcie koła, co pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów.

Pracując z frezarką należy także przestrzegać kilku najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Drewno, które poddajemy takiej obróbce należy koniecznie unieruchomić, przymocowując do stołu stolarskiego (zobacz: warsztat stolarski). W przypadku miękkich gatunków drewna, co do których istnieje możliwość, że zacisk mógłby pozostawić na nich ślady, możemy wykorzystać skrawki jako podkładki zabezpieczające. W przypadku detali o dużej głębokości najlepiej będzie zaś wykonywać rowki w kilku podejściach – uchronimy wtedy drewno przed ryzykiem uszkodzeń, do jakich mogłoby dojść podczas gwałtownej obróbki.

frezowanie

fot. jerm1386

Narzędzia do frezowania

Najważniejszym narzędziem do frezowania, jak nietrudno się domyśleć, jest frezarka. Nie działa ona jednak sama – aby móc wykorzystywać jej funkcjonalność, musimy wyposażyć ją w odpowiednie ostrza, nazywane frezami. Niezwykle ważne jest to, by były to frezy przystosowane do obróbki drewna – do każdego materiału bowiem korzysta się z ostrzy innego rodzaju. Rodzaj frezów, jakie powinniśmy wybrać zależy również od tego, jaką metodą będziemy frezować i jakiego rodzaju detale wykonamy za ich pomocą. Frezarka, zwłaszcza górnowrzecionowa, jak już wspomnieliśmy, w ręku doświadczonego stolarza jest niezwykle funkcjonalnym i uniwersalnym urządzeniem. W domowym warsztacie wykorzystać możemy ją zarówno w prostych, jak i bardziej skomplikowanych projektach – za ich pomocą przygotujemy połączenia materiałów, wykonamy zdobienia i płaskorzeźby, a także nadamy drewnu określony kształt. Jeśli nowa frezarka to zbyt duży wydatek, można rozważyć maszyny używane.