Nalewka z głogu
Głóg jest jedną z cenniejszych, jeśli chodzi o właściwości zdrowotne roślin. Wszystko za sprawą zawartych w nich flawonoidów oraz procyjanidów, które wpływają korzystnie na kondycję naszego serca. Z owoców tego drzewa przygotować można pyszną, a jednocześnie niezwykle zdrową nalewkę, której picie zaleca się osobom zmagającym się z łagodną postacią niewydolności mięśnia sercowego.
Nalewka z głogu – działanie i właściwości
We wstępie wspomnieliśmy już, że nalewka z głogu bardzo korzystnie wpływa na kondycję serca. Jej działanie jest jednak zdecydowanie szersze. Warto sięgać po nią wówczas, gdy zmagamy się z nadciśnieniem tętniczym bądź podwyższonym poziomem cholesterolu. Skutecznie niszczy ona również wolne rodniki, które sprawiają, że procesy degeneracyjne w naszym organizmie zachodzą zdecydowanie szybciej. Regularne picie nalewki z głogu oznacza więc wolniejsze starzenie się organizmu.
Jak przygotować nalewkę z głogu?
Przygotowanie nalewki z głogu jest banalnie proste. Najlepiej, jeśli zrobimy ją na owocach przemarzniętych. Co jednak ważne, nie musimy czekać do przymrozków. Zebrane z drzewa owoce można bowiem zamrozić. Głóg kupimy na targowiskach ze zdrową żywnością. Jeśli decydujemy się zbierać go samodzielnie, ważne, aby wybrać drzewka rosnące z daleka od ruchliwych ulic. Do przygotowania nalewki potrzebujemy:
- kilogram dojrzałych owoców głogu;
- litr spirytusu;
- szklankę wody – powinna być przegotowana;
- skórkę otartą z jednej cytryny;
- pół kilograma cukru;
- od sześciu do dziesięciu goździków – jeśli nie lubimy ich aromatu, warto postawić na mniejszą ilość;
- łyżeczkę mielonego cynamonu.
Owoce wsypujemy do dużego słoja i zalewamy wodą wymieszaną ze spirytusem. Odstawiamy – najlepiej w ciemne miejsce – na około dwa tygodnie. Przez ten czas codziennie należy potrząsać słojem. Następnie z cukru, trzech szklanek wody, przypraw i skórki z cytryny gotujemy syrop. Wystudzony mieszamy z pływem zlanym znad owoców. Po trzech dniach nalewkę można rozlać do butelek.
Zobacz także: owoce głogu
Jak długo można ją przechowywać?
Z nalewkami sprawa jest prosta: im dłużej stoją, tym są lepsze. Ta z głogu nie jest wyjątkiem.
Zdjęcia: Jerzy Opioła via Wikipedia