Treść główna

Porady Ciekawostki Narzędzia do rzeźbienia w drewnie

Narzędzia do rzeźbienia w drewnie

Rzeźbienie w drewnie to piękne hobby, choć wymaga wiele czasu i wysiłki. Za pomocą dłuta i innych narzędzi z drewna można wyczarować niemalże wszystko, a co ważniejsze, są to pamiątki, które przetrwają wieki.

narzędzia do rzeźbienia w drewnie

Narzędzia do rzeźbienia – dłuta, piły i inne

Każdy, kto zamierza rozpocząć przygodę z rzeźbą w drewnie, powinien zacząć od małych rzeczy – na początek wystarczy dłuto i kawałek miękkiego drewna. Z czasem rzeźbiarski asortyment powinien być regularnie uzupełniany.

Podstawowym narzędziem każdego rzeźbiarza jest zestaw dłut. Najczęściej składa się on z sześciu elementów – dłut o różnej wielkości. Bardzo ważne jest ostrze dłuta, które musi być wykonane ze stali wysokiej jakości – jest to gwarancja, że dłuto posłuży przez wiele lat.

Zobacz także: rzeźbienie w drewnie

Dłuta dzielą się na stolarskie oraz ciesielskie. Te drugie posiadają mocniejszą konstrukcję, dlatego też mogą być używane również w ekstremalnych warunkach pracy. Ich cechą jest również wzmocniona rękojeść, często okrągła.
Uzupełnieniem rzeźbiarskiego warsztatu są dłuta specjalne kątowe o różnych wymiarach, rydełka różnej wielkości oraz skrobaczki o ściętym ostrzu. Niezbędny jest również młotek, za którego pomocą można podbijać ścinaki oraz dłuta.

narzędzia do rzeźbienia w drewnie

Dla osób bardziej ambitnych, które chcą przygotować dużą rzeźbę, stanowiącą np. ozdobę ogrodu, konieczne jest posiadanie cięższego sprzętu – niezbędne są różne piły i pilarki. Wybór tego typu urządzeń jest szeroki, dzięki czemu artysta może wybrać sprzęt, który spełni jego oczekiwania i potrzeby rzeźbiarskie.
O tym, czy będzie to piła ręczna, czy też pilarka łańcuchowa elektryczna, powinien decydować sam rzeźbiarz, gdyż to on będzie wykonywał rzeźbę, a tym samym powinien korzystać z urządzeń, które pozwolą mu optymalnie realizować zadanie.

Zobacz także: drewno do rzeźbienia

Rzeczywistość dowodzi jednak, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się pilarki elektryczne – znacznie wygodniejsze w użyciu, w ich użycie nie trzeba wkładać tak wielkiego wysiłku.
Przydatnym narzędziem jest także wypalarka do drewna, za której pomocą można wykonać oryginalne ozdoby, stanowiące w zakresie rzeźby przysłowiową wisienkę na torcie.