Treść główna

Porady Ciekawostki Naturalne sposoby polerowania drewna

Naturalne sposoby polerowania drewna

Drewniane meble i podłogi wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do czyszczenia należy używać specjalnych preparatów, źle dobrane środki pielęgnujące mogą spowodować trwałe zniszczenie, a nawet uszkodzenie elementów drewnianych. Zobacz jak naturalnie polerować drewno.

naturalne sposoby polerowania drewna

Wosk pszczeli i terperntyna

To produkty naturalne, za których pomocą można polerować drewno bez obawy o powstawanie nieestetycznych plam oraz zmiany koloru. Wosk pszczeli i terpentynę najlepiej stosować jednocześnie, są to oleiste substancje, zapewniające gładką i błyszczącą powierzchnię.
Do wykonania zabiegu pielęgnacyjnego należy użyć po 1/4 szklanki wosku pszczelego oraz terpentyny – do rozpuszczonego wosku należy powoli dodawać terpentynę i dokładnie wymieszać. Preparat należy przechowywać w zamkniętym pojemniku, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Optymalnie można dodać niewielką ilość olejków eterycznych. Preparat należy nanosić na drewnianą powierzchnię za pomocą miękkiej ściereczki i delikatnie wcierać.

Olej z siemienia lnianego i terpentyna

Preparat wykonany z oleju z siemienia lnianego i terpentyny to doskonały sposób, by przywrócić drewnianym powierzchniom pierwotne piękno. Stosując preparat należy zachować umiar – zbyt duża ilość może pozostawić na powierzchni tłusty film. Do przygotowania środka pielęgnującego niezbędne jest pół szklanki oleju z siemienia lnianego oraz 1/4 szklanki terpentyny. Do podgrzanego oleju należy dodać temper tynę i dokładnie wymieszać, uzyskując jednolitą substancję. Niewielką ilość preparatu wtarta za pomocą delikatnej ściereczki efektownie odświeży drewno, nadając mu pierwotne piękno.

Zobacz także: czym polerować drewno?

Oliwa z oliwek i cytryna

Do pielęgnacji drewna można wykorzystać także pastę przygotowaną z oliwy z oliwek oraz soku z cytryny – preparat sprawdza się przede wszystkim w przypadku drewna ciemnego, wiekowego, może być stosowany do pielęgnacji antyków. Środek posiada właściwości nabłyszczające, ponadto skutecznie chroni przed kurzem. Sok z cytryny dodatkowo dezynfekuje oraz czyści powierzchnię.
Pastę należy wykonać poprzez dokładnie wymieszanie po pół szklanki oliwy z oliwek (może być rafinowana) oraz soku z cytryny. Powstały płyn najlepiej przelać do butelki w sprayu, umożliwiającej rozpylenie preparatu na powierzchni, która ma być czyszczona. Do pielęgnacji należy stosować miękką ściereczkę z mikrofibry.

naturalne sposoby polerowania drewna

Olej migdałowy i biały ocet

Domową pastę, niezastąpiona do polerowania wiekowego drewna oraz antyków oraz skutecznego usuwania uporczywych plam, można przygotować z oleju migdałowego oraz białego octu. Preparat szybko przywróci pierwotny blask drewna.
Do przygotowania pasty potrzebne jest 3/4 oleju migdałowego oraz 1/4 białego octu – składniki należy dokładnie wymieszać, a powstałą pastę nakładać na drewniane powierzchnie, polerując za pomocą delikatnej ściereczki.

Zobacz także: renowacja podłogi drewnianej

Wazelina

Wazelina jest pochodną ropy naftowej, dzięki oleistej konsystencji sprawia, ze matowe drewno nabiera pierwotnego blasku.
Do przygotowania preparatu należy użyć trzy łyżki białej wazeliny oraz dwie łyżki alkoholu, najlepiej spirytusu – składniki muszą być dokładnie wymieszane, tworząc jednolitą substancję.
Do polerowania drewna wykorzystuje się niewielką ilość preparatu oraz miękką ściereczkę, stosowaną do polerowania powierzchni.

Zdjęcia: hagengraf via Flickr