Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: Niezastąpiony olejek cyprysowy

Dary natury: Niezastąpiony olejek cyprysowy

Obecnie coraz więcej osób odczuwa zmęczenie szybkim tempem życia oraz wszelkiego typu nowoczesnymi rozwiązaniami, które nie zawsze są dla nas dobre. W związku z tym zaczynamy powracać do naturalnych produktów, które od wieku pomagają ludziom. Jednym z nich jest olejek cyprysowy, którego cudowne właściwości były doceniane już w starożytności.

olejek cyprysowy

Olejek cyprysowy – właściwości

Olejek cyprysowy jest w pełni naturalną substancją, którą pozyskuje się w wyniku destylacji igieł oraz gałązek cyprysa śródziemnomorskiego z parą wodną. Starożytni Rzymianie oraz Grecy bardzo cenili sobie olejek cyprysowy z uwagi na jego właściwości odkażające, uspokajające, ale także zapachowe. Współcześnie wskazuje się jednak na wiele innych cennych zalet stosowania tej substancji.

Zobacz także: Cyprys.

Olejek cyprysowy ma bowiem również działanie moczopędne, napotne, wiatropędne, rozkurczowe, pobudzające trawienie oraz krążenie krwi, żółciopędne, przeciwpasożytnicze i przeciwkaszlowe. Używanie tego olejku zaleca się kobietom borykającym się z silnymi bólami menstruacyjnymi, a także osobom odczuwającym niepokój wewnętrzny. Działa on przeciwbólowo oraz zabija roztocza, grzyby i bakterie wywołujące choroby. Nałożony na skórę usuwa obrzęki oraz wysięki, jak również odstrasza owady.

olejek cyprysowy

Olejek cyprysowy – zastosowanie

Współcześnie olejek cyprysowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w różnych gałęziach medycyny naturalnej oraz kosmetologii. Szczególnie chętnie stosuje się go podczas zabiegów aromaterapii, która polega na wprowadzaniu substancji zapachowych do organizmu człowieka, na przykład poprzez inhalację, masaż, kąpiel czy kompresy. Ponadto jest on doskonałym składnikiem kuracji przeciwzmarszczkowych i opóźniających starzenie się skóry, jak również zabiegów dla osób z problemami z cerą.

Zobacz także: olejek jałowcowy.

Olejku cyprysowego nie przygotujemy samodzielnie w warunkach domowych, jednak bez problemu można go kupić w aptekach czy sklepach kosmetycznych, które prowadzą sprzedaż kosmetyków naturalnych. Cena olejku cyprysowego zależy przede wszystkim od jego pojemności, ale 10 ml tej fantastycznej substancji można nabyć za około 10 złotych.