Treść główna

Porady Obróbka drewna O piłach wiemy wszystko

O piłach wiemy wszystko

Jak wiadomo piła to podstawowe narzędzie wykorzystywane przy obróbce drewna. Jej podstawowym zadaniem  jest rozdzielanie materiału na mniejsze fragmenty.

W praktyce jednak tego typu narzędzia znajdują znacznie szersze zastosowanie, szczególnie w profesjonalnych zakładach stolarskich.

Na rynku, dostępnych jest wiele różnych rodzajów pił, które różnią się od siebie przeznaczenie, rodzajem ostrza, wielkością zębów itd.

Dziś przedstawimy  Wam kilka z nich, przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania.

piły tarczowe — to najczęściej wykorzystywane urządzenia. Elementem tnącym jest w nich zębata tarcza. Najczęściej montowane są na specjalnych stołach, które ułatwiają cięcie nawet dużych gabarytów i podnoszą poziom bezpieczeństwa. Występują w kilku wariantach, w tym: piły ramieniowe, wahadłowe, panelowe, ukośnice.

piły taśmowe — przeznaczone do cięcia podłużnego, poprzecznego, a także cięcia profilowego i po łuku.

piły łańcuchowe — stosowane głównie w pracach leśnych. Elementem roboczym jest w nich ruchomy łańcuch wyposażony w ostrza.

traki, czyli piły ramkowe — cechują się zębami tnącymi umieszczonymi na ruchomej ramie.

wyrzynarki — przeznaczone są do precyzyjnego wycinania niewielkich elementów lub precyzyjnych kształtów.

piły panelowe — używane głównie w zakładach stolarskich. Nadają się przede wszystkim do dokładnego odwzorowywania elementów o konkretnych wymiarach.

piły kątowe — przeznaczone do przycinania drewna z wysoką precyzją. Ich zadaniem jest tworzenie skosów na krawędziach materiału.

Wymienione wyżej rodzaje pił oczywiście nie wyczerpują jeszcze możliwości wyposażenia zakładów stolarskich  czy tartaków w maszyny tnące. Wyróżnić można szereg innych specjalistycznych urządzeń do cięcia, w tym m.in. piły formatowe, piły panelowe, piły ścienne, piły radialne, piły do forniru itd.

Poszczególne maszyny mogą być wyposażone w odpowiednie systemy tnące, które pozwalają na pracę z materiałami o konkretnych właściwościach i parametrach, a także do realizowania rozmaitych czynności. 

A ponieważ o piłach wiemy chyba wszystko, chętnie podpowiemy, który rodzaj pił jest najlepszy dla Twojego zakładu. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz – udzielimy wszystkich niezbędnych informacji.

Tadeusz Smaga +48 516 146 585
tadeusz.smaga@penny.pl