Treść główna

Porady Obróbka drewna Obróbka drewna w domu

Obróbka drewna w domu

Drewno jest materiałem, który z łatwością podlega obróbce, dlatego z chęcią używany jest do tworzenia wielu przydatnych w domu rzeczy. Sami możemy wykonać nie tylko stylowe półki na książki, ale też stół czy chociażby budę dla psa lub karmnik dla ptaków. Ważne, by wybrać odpowiednie narzędzia, które ułatwią naszą pracę.

obróbka drewna w domu

fot. Brandon Stafford


Drewno ma wiele zalet: jest plastycznym i łatwym w obróbce materiałem ekologicznym i jest stosunkowo tanie. Możemy więc tworzyć z niego wyjątkowe rzeczy, których nie oferują znane sklepy.

Zrób to sam

Drewniane meble pasują niemal do każdego wnętrza. Idealnie komponują się z nowoczesnym wzornictwem, doskonale sprawdzają się w eleganckim wnętrzu, ale też dodają uroku rustykalnym domom. Przy odrobinie wysiłku i wolnego czasu, sami możemy stworzyć meble, których nie znajdziemy w żadnym innym pomieszczeniu.

drewniany stół

fot. bbaunach

Możliwości jest wiele, możemy zatem pomyśleć też o zainstalowaniu własnoręcznie wykonanych półek na drobiazgi czy o stworzeniu skrzyni na cenne pamiątki. W szybki sposób można też wykonać oryginalne zabawki dla najmłodszych członków rodziny, lub też wyrzeźbić obrazek na ścianę. Nie zapominajmy o zwierzakach domowych, dla których warto wykonać specjalny domek czy chociażby tor przeszkód.

Jakich narzędzi używać

Zanim przystąpimy do prac, związanych z obróbką drewna, zaopatrzmy się w narzędzia niezbędne do tego typu zajęcia. Okazuje się, że nie muszą to być skomplikowane maszyny, a z odpowiednio dobranym sprzętem, prace w domu mogą okazać się dziecinnie proste.

obróbka drewna

fot. hoyasmeg

Przy wykonywaniu precyzyjnych projektów i wykańczaniu ich oryginalnymi wzorami, niemal niezbędne będą dłuta. Niezwykle przydatne mogą okazać się również strugi, wśród których znajdziemy np. zdzieraki, gładziki czy kątniki. Innymi, równie potrzebnymi narzędziami są piły, pilarki ręczne, siekiery, topory, a nawet różnego rodzaju wiertła i frezy. Nie zapominajmy też o kątowniku, który pozwoli na dokładne wymierzenie każdego z elementów tak, aby wszystko do siebie pasowało. Wybór produktów jest tak duży, że przy zakupie najlepiej skonsultować się z ekspertem, który z pewnością doradzi nam, jakie narzędzia będą dla nas najlepsze.

narzędzia do obróbki drewna

fot. rouadec

Cięcie elementów drewnianych wiąże się z ryzykiem uszkodzenia ciała. Należy zatem zachować ostrożność i pamiętać o artykułach ochronnych, które pomogą nam ochronić nasze zdrowie i zapewnić bezpieczeństwo w trakcie pracy. Warto więc zadbać o okulary ochronne, maski przeciwpyłowe, a jeśli chcemy korzystać z urządzeń elektrycznych, to nawet o słuchawki przeciwhałasowe.