Treść główna

Porady Ciekawostki Topola i jej drewno

Topola i jej drewno

Topola to jeden z najczęściej spotykanych w naszym kraju rodzajów drzew. W Polsce występują trzy rodzaje topoli – czarna, biała oraz osika. To właśnie drewno tej ostatniej stanowi często wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu drzewnego surowiec – nie dzieje się tak jednak bez powodu, bowiem topola należy do najbardziej funkcjonalnych gatunków.

topola, drewno topolowe

Topola – właściwości

Podstawową zaletą drewna topolowego jest jego lekkość – surowiec ten charakteryzuje się bowiem małą gęstością, która idzie jednak w parze z dobrą łupliwością i miękkością. Drewno topoli jest łatwe w obróbce, pod warunkiem, że użyjemy do niej odpowiednio ostrych narzędzi i maszyn takich jak tokarka, które są w tym przypadku niezbędne z uwagi na fakt, że topola bardzo łatwo ulega spilśnianiu oraz strzępieniu. Drewno topoli dobrze sprawdza się także jeśli chodzi o rzeźbienie w drewnie i snycerkę, w czym sprzyjają również jej wysokie walory wizualne.

Drewno topolowe jest żółtawej barwy, jej rysunek jest zaś stosunkowo mało wyraźny. Topola źle znosi lakierowanie i nanoszenie na jej powierzchnię politur, jednak z powodzeniem można stosować na tym drewnie bejce – słynie ono bowiem z unikalnych właściwości, jeśli chodzi o barwienie, podobnie jak nie sprawia problemów przy klejeniu.

topola, drewno topolowe

Suszenie topoli

Nieco inaczej sprawa wygląda jednak, jeśli chodzi o suszenie tego drewna – proces ten przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń jedynie wtedy, kiedy na uwadze będziemy mieli fakt, że topola posiada stosunkowo duże skłonności do paczenia. Poza tym, drewno topoli suszy się równomiernie i rzadko ulega podczas tego pęknięciom. Dość słaba jest zaś jej trwałość – zarówno biel, jak i twardziel są bowiem narażone na uszkodzenia spowodowane przez owady oraz grzyby. Wśród wad drewna topolowego wymienić należy także predyspozycje do gnicia, niecylindryczności, występowania krzywizn, guzowatości, ciągliwości drewna, skrętu włókien i widlastości.

Topola i jej zastosowanie

Drewno topoli najczęściej spotkać można w przemyśle drzewnym jako surowiec do produkcji takich artykułów jak zapałki, beczki, skrzynki i artykuły gospodarstwa domowego. Wyrabia się z niego również zabawki drewniane, ołówki i kredki, łubianki i artykuły przeznaczone dla miłośników modelarstwa. Poza tym, dość często spotyka się również wykonane z niego instrumenty muzyczne – zwłaszcza gitary i elementy perkusji.

topola, drewno topolowe

Drewno topolowe nie nadaje się zbytnio jako materiał opałowy, jednak w wyniku suchej destylacji możliwe jest wyprodukowanie z niego węgla drzewnego – a w tym przypadku funkcjonalne walory topoli są bardzo duże. Z pozyskanego z topolowego drewna węgla produkować można również proch strzelniczy.

Wykorzystując odpowiednie maszyny do obrabiania drewna, z topoli wytwarzać można też okleiny i sklejki. Topola sprawdza się też jako drewno konstrukcyjne w przypadku budynków o niewielkich wymaganiach – do dziś bowiem, szczególnie na wsiach, często spotkać można szopy i budynki gospodarcze wykonane właśnie z topoli.

Topola nie jest szczególnie drogim gatunkiem drewna – metr sześcienny tarcicy topolowej to wydatek rzędu od pięciuset do sześciuset złotych.