Od czego zależy barwa drewna?
Od barwy niemal białej do ciemnego brązu – drewno może przybierać różne odcienie. Jakie czynniki decydują o ostatecznej barwie drewna?
Kolor drewna
W zależności od gatunku drewno może mieć różną barwę – białą, żółtą, brunatną, czerwoną, czarną, a nawet zieloną. Drewno białe ma zdolność odbijania światła, a czarne pochłania prawie wszystkie barwy, jakie występują w wiązce białego światła.
Na barwę drewna ma wpływ wiele czynników, między innymi warunki klimatyczne. W lasach północnej części strefy umiarkowanej drewno ma najczęściej barwę jasną, a w południowej części strefy umiarkowanej drzewa mają różne barwy i odcienie. W miarę posuwania się na południe, drewno jest zabarwione intensywniej.
Podstawowe barwy drewna krajowego
Gatunek drewna ma duży wpływ na jego barwę. Wśród polskich gatunków drzew wyróżnia się:
- barwę zbliżoną do białej w przypadku drewna jodły, osiki, świerku, grabu, buku, klonu, olchy i jaworu,
- barwę żółtą ma drewno brzozy, bukszpanu i limby,
- barwę brunatną ma drewno dębu, jesionu i wiązu,
- barwę zbliżoną do czerwonej ma drewno modrzewia, sosny, wiśni, śliwy i trześni,
- barwę zielonkawą ma drewno grochodrzewu,
- barwę zbliżoną do czarnej ma drewno orzecha.
Barwy drewna egzotycznego
Drewno egzotyczne, zwłaszcza pochodzące z południa, ma bardziej intensywną barwę niż drewno z północy. Wybarwienie drewna egzotycznego może być wielokolorowe. Na przykład:
- cedr ma kolor ciepły, bladopomarańczowy,
- makassar ma drewno prawie czarne lub ciemnobrązowe, z wyraźnie zaznaczonymi szarymi, żółtymi lub czerwonymi smugami,
- palisander ma kolor od jasnobrązowego z czarnymi smugami po śniadobrązowy z pasami niemal fioletowymi,
- żółtodrzew żółty ma drewno koloru żółtego.
Barwa drewna zmienia się wraz z upływem czasu Na całym przekroju poprzecznym drewno drzew beztwardzielowych jest jednolicie jasno zabarwione, a jedyne różnice widoczne są pomiędzy jaśniej zabarwionym drewnem wczesnym a ciemniej zabarwionym drewnem późnym. Odchylenia kolorystyczne, które czasem są w takich przypadkach widoczne, wynikają z obecności fałszywej twardzieli. Z kolei drzewa twardzielowe mają wyraźnie różne odcienie drewna na przekroju poprzecznym. Ciemniej zabarwiona jest twardziela, która kontrastuje z jasno zabarwionym bielem.