Treść główna

Porady Ciekawostki Odnawianie mebli z drewna – 7 sposobów na dekorację

Odnawianie mebli z drewna – 7 sposobów na dekorację

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, a wykonane z niego meble służą nam zwykle przez wiele lat. W tym czasie mogą nam się jednak nieco znudzić, dlatego warto pomyśleć o zmianie ich wyglądu. Jak się okazuje nie jest to zbyt trudne i bez problemu dokonamy tego samodzielnie w domu. A oto kilka pomysłów, które mogą stać się inspiracją.

dekorowanie drewna, odnawianie drewna

1. Przemalowanie

Zmiana koloru starej szafy czy komody to chyba najprostszy i jednocześnie bardzo efektywny sposób na odnowienie drewnianego mebla. Zależnie od doboru koloru i zdobień mogą się one doskonale wpasować zarówno w nowoczesne jak i rustykalne wnętrze.

Zobacz także: Jak malować meble drewniane?

2. Dodatkowe dekoracje

Stary mebel może całkowicie zmienić swój charakter także poprzez dodanie do niego nowych elementów. Może być to chociażby mozaika, wykonana z fragmentów płytek ceramicznych albo luster.

3. Oklejanie

Decydując się na oklejenie całego mebla, lub jego fragmentów, możemy nie tylko odnowić jego wygląd, ale także ukryć ewentualne niedoskonałości. Do oklejenia możemy użyć zarówno tapety o ciekawym wzorze, jak i zwykłego materiału.

4. Zmiana uchwytów

Wydaje się to być wręcz banalne, ale zwykła wymiana starych uchwytów może także odmienić nasz mebel. Możemy wybrać te bardzo nowoczesne ze stali nierdzewnej, lub też oryginalne uchwyty w postaci grubej liny marynarskiej.

dekorowanie drewna, odnawianie drewna

5. Czyszczenie drewna

Jeśli drewniany mebel jest mocno zniszczony, często najlepszym rozwiązaniem jest jego dokładne oczyszczenie do tak zwanego surowego drewna. Wielu osobom najbardziej podobają się właśnie takie naturalne meble, dlatego wystarczy jeszcze pokryć je woskiem czy lakierem i podziwiać odnowioną szafę albo komodę.

6. Decoupage

Aby odmienić stary mebel wystarczy udać się do sklepu z artykułami do decopage’u, wybrać ciekawy wzór i nałożyć go na mebel. Na początek malujemy, na przykład drewnianą szafkę, następnie przygotowujemy arkusz ze wzorem i przyklejamy go do szafki specjalnym klejem. Bywa to dość pracochłonne, ale efekt jest tego wart.

7. Patynowanie farbą kredową

Nałożenie na mebel farby kredowej pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt matowej powłoki, którą dodatkową mogą przyozdobić ślady po pociągnięciach pędzlem. Aby zabezpieczyć taki mebel możemy również pokryć go warstwą wosku.