Ogrzewanie podłogowe, a podłoga drewniana
Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkalnym. Trudno jednak byłoby się temu dziwić – zwłaszcza, kiedy pod uwagę weźmiemy cechujące to rozwiązanie wysoki komfort i wydajność. Bardzo dobrze zdaje ono egzamin w przypadku podłóg ceramicznych bądź kamiennych, warto natomiast wspomnieć, że przy odpowiednich zabiegach z powodzeniem może być wykorzystane także w przypadku podłogi drewnianej. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na takie połączenie?
Drewniana podłoga a wysoka temperatura
W przypadku ogrzewania podłogowego, największym zagrożeniem dla drewna jest działanie wysokich i często zmieniających się temperatur. Dlatego też pod podłogą musi znaleźć się warstwa materiału, który nie dopuści do przegrzania poszczególnych jej fragmentów. Cała powierzchnia musi być bowiem nagrzana równomiernie. Wśród dostępnych na rynku materiałów najlepiej w tym celu wykorzystać specjalne papierowe podkłady – radzą sobie znacznie lepiej, niż popularna pianka polietylenowa.
Gatunki drewna odpowiednie pod ogrzewanie podłogowe
Z uwagi na wspomniane zagrożenia, na podłogę najlepiej jest wybierać gatunki charakteryzujące się stosunkowo niską kurczliwością. Warto też zwrócić uwagę na kwestie wodoodporności (zobacz drewno wodoodporne) oraz to, jak dobrze dany gatunek przewodzi ciepło. Pod tymi względami najlepiej wypada drewno egzotyczne – gatunki takie, jak merbau czy drewno tekowe będą doskonałym wyborem, jednak podstawową ich wadą jest stosunkowo wysoka cena. Chcąc nieco zaoszczędzić, możemy wybrać swojski dąb – wykazuje bowiem parametry tylko niewiele gorsze od swoich egzotycznych kuzynów. Kategorycznie zaś powinniśmy wystrzegać się takich gatunków, jak jesion czy buk – nie dość, że są mocno kurczliwe, to słabo radzą sobie z działaniem wilgoci.
Jednak nawet wybierając najlepsze drewno, będziemy musieli przestrzegać kilku zasad użytkowania takiego ogrzewania. Z uwagi na to, że drewno znacznie gorzej, niż kamień bądź terakota, reaguje na zmiany temperatur, ogrzewania podłogowego nie powinniśmy włączać od razu na największą moc. Ważne jest stopniowe dochodzenie do oczekiwanej temperatury. Do ogrzania pomieszczenia w tym przypadku potrzebna jest też większa ilość energii, bowiem drewno jest słabszym przewodnikiem ciepła, niż wspomniane materiały.
Zdjęcia: CERTs via Flickr.