Okiennice drewniane – zrób to sam!
Okiennice drewniane to doskonały element dekoracyjny i skuteczny sposób na zabezpieczenie pomieszczenia przed słońcem. Okiennice z drewna sprawdzą się w domu, mieszkaniu czy nawet altance. Zobacz jak wykonać je samodzielnie.
Okiennice drewniane – potrzebne materiały i narzędzia
Do wykonania okiennic drewnianych nadają się różne gatunki drewna. Można wykonać ramę ze świerku, można zrobić całe okiennice z litego drewna lub też wykonać osobno ramy i wypełnienie ze sklejki. Oczywiście wiele zależy od tego, jakiego rodzaju okiennice chcemy zbudować. Mogą być one całkiem kryjące, a mogą przepuszczać światło pod odpowiednim, wybranym kątem.
Do prawidłowego wykonania okiennic niezbędne nam będą również różnorodne narzędzia i materiały. Drewno, to oczywisty element. Z pewnością przyda się miarka i piła do uzyskania z fragmentów drewna odpowiednich, wymierzonych elementów. Te elementy następnie należy ze sobą połączyć. Część z nich połączona zostanie za pomocą specjalnego, mocnego kleju do drewna. Inne elementy należy połączyć za pomocą gwoździ. Tu ważne by gwoździ nie stosować w elementach widocznych, tam gdzie mogą się one rzucać w oczy. I na koniec, nie można zapomnieć o odpowiednich zawiasach. Zawiasy mogą być w kształcie litery T lub L. Zawiasy mogą być wkręcane lub wmurowane. Wiele zależy od etapu budowy domu, na którym decydujemy się na okiennice.
Zobacz także: parawan drewniany – zrób to sam!
Okiennice drewniane – zabezpieczenie i konserwacja
Nie można również zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu i konserwacji okiennic. Zaraz po wykonaniu powinny zostać one zaimpregnowane. Jest to element drewniany, który będzie cały czas narażony na działanie czynników zewnętrznych. Oznacza to, że zarówno światło, deszcz jak i różnorodne temperatury będą cały czas na niego wpływać. Dlatego właśnie należy zabezpieczyć okiennice specjalnymi impregnatami. Dla przedłużenia ich trwałości i wyglądu, okiennice powinny być systematycznie oczyszczane z pleśni, z mchu, i nalotu którymi siłą rzeczy będą z czasem zarastać. Warto również od czasu do czasu je pomalować i na nowo zabezpieczyć.