Treść główna

Porady Ciekawostki Olcha – ABC drewna olchowego

Olcha – ABC drewna olchowego

Drewno olchowe pozyskiwane jest z drzew olszy z rodziny brzozowatych. Drzewa te rosną w Polsce, co pozwala zaklasyfikować olchę jako gatunek drewna krajowego, podobnie jak brzoza (zobacz: sok z brzozy). Jako surowiec, drewno to cenione jest dzięki dużej łatwości obróbki i dużym możliwościom, jeśli chodzi o jego wykorzystanie.

olcha, drewno olchy

fot. wikipedia

Odmiany olchy

W naszym kraju spotkać można cztery odmiany tego drewna. Pochodzą one kolejno z drzew olchy czarnej, zielonej, szarej oraz pomarszczonej. Ponadto, poza granicami Polski uprawiane są takie odmiany jak między innymi olsza sercowata, twarda, japońska czy szorstka, a także olcha czerwona, Maksymowicza, biała, lśniąca i kaukaska i wschodnia.

Parametry drewna olchowego

Jak już wspomnieliśmy, drewno olchy jest bardzo łatwe w obróbce, to w największej mierze przyczyniło się do jego dużej popularności. Jest to drewno miękkie i łupliwe, które dość łatwo ulega kruszeniu. Poza tym, olchę cechuje duża elastyczność i trwałość, przez co obrabiając to drewno łatwo można uzyskać gładkie powierzchnie. Olcha jest drewnem, które świetnie znosi suszenie – nie pęka i nie pęcznieje, a także nie kurczy się i łatwo wraca do swojego poprzedniego kształtu. Klejenie olchy przynosi dobre rezultaty – drewno dobrze znosi ten proces, który w jego przypadku pozwala na osiągnięcie dobrych i trwałych efektów, podobnie jak obróbka jej powierzchni, łatwo przyjmującej lakiery i bejce.

olcha, drewno olchy

fot. hans s

>>>>>>>>>>>>Maszyny do obróbki drewna – nowe i używane>>>>>>>>>>>

Olcha – wady

Olcha nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też jej drewno przechowywać należy na przykład w wodzie. Jeśli chodzi o wady drewna olchowego, na pewno w pierwszej kolejności wspomnieć należy o wszelkiego rodzaju krzywiznach, skręcie włókien czy przemieszczeniach rdzenia. Ponadto, nie możemy zapominać o tym, że drewno olchy podatne jest na przebarwienia – zarówno oksydacyjne, jak i spowodowane przez grzyby – a także pęknięcia i działalność owadów. Ważne jest również to, że olcha jest drewnem aktywnym biologicznym – w kontakcie z naszą skórą może powodować uczulenia i zapalenia.

Olcha i jej zastosowanie

Tak jak inne krajowe gatunki drewna, olcha znajduje bogate zastosowanie. Drewno z olchy wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji sklejki, a także do wykonywania części jachtów i łodzi. Często spotyka się również podłogi z olchy, a także meble z drewna tego gatunku. Warto także wspomnieć o tym, że olcha jest jednym z najbardziej cenionych gatunków w lutnictwie – jako przykład podać można chociażby słynne gitary elektryczne marki Fender, których korpusy powstają właśnie z olchy oraz coraz popularniejsze afrykańskie bębny djembe. Łatwość obróbki cechująca olchę sprawia również, że znajduje ona bogate zastosowanie w branży modelarskiej i zabawkarskiej, przy produkcji sprzętów kuchennych i w rzeźbiarstwie. Poza tym, olcha znana jest z tego, że jej drewno doskonale się pali, nawet stosunkowo niedługo po ścięciu, przez co często wykorzystywane jest jako surowiec opałowy – na przykład do kominka, również w stanie mokrym.

Tarcica olchowa kosztuje około pięćset pięćdziesiąt złotych za metr sześcienny.