Treść główna

Porady Ciekawostki Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy

Drogocenne, korzystne dla zdrowia człowieka właściwości olejku eukaliptusowego powodują, że jest on często wykorzystywany w kosmetyce czy w medycynie naturalnej.

olejek eukaliptusowy

Jak pozyskuje się olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy to popularny olejek eteryczny, który pozyskiwany jest z liści eukaliptusa, na drodze destylacji liści drzewa z parą wodną. W skład olejku wchodzi eukaliptol, czyli cyneol – substancja o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Oprócz tego, olejek składa się także z seskwiterpeny o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych oraz z monoterpeny, o działaniu rozkurczowym i wykrztuśnym.

Olejek eukaliptusowy – właściwości

Olejek eukaliptusowy ma wiele prozdrowotnych właściwości. Rozluźnia i redukuje napięcie nerwowe i mięśniowe, koi zmysły, uspokaja, wspomaga leczenie infekcji oraz przyspiesza okres rekonwalescencji po chorobach. Unikalny skład olejku eukaliptusowego powoduje, że pobudza on wydzielanie śluzu, ułatwia wykrztuszanie, dlatego wykorzystywany jest w przypadku schorzeń górnego i dolnego układu oddechowego człowieka.

Zobacz także: Olejek sandałowy.

Zastosowany przy masażu olejek eukaliptusowy łagodzi dolegliwości bólowe mięśni i ścięgien, bóle głowy i bóle reumatyczne.

olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie

Bardzo często z olejku eukaliptusowego korzysta się w aromaterapii i w gabinetach masażu. Jego dobroczynne właściwości docenia medycyna naturalna. Może być on stosowany w leczeniu przeziębienia, zwłaszcza przy zapaleniu oskrzeli i zapaleniach dróg oddechowych. Pobudza ruch rzęsek płuc i rozwadnia śluz, przez co łatwiej go usunąć.
Olejek może być stosowany w przypadku chorujących dzieci – jeśli wykorzysta się go w odpowiednim stężeniu będzie przeciwdziałał gorączce i zwiększał wydzielanie potu. Można go podawać w zapaleniach jamy ustnej i gardła oraz przy wykwitach opryszczki. Z powodzeniem przyspiesza gojenie się ran, leczenie trądziku, oparzeń, grzybicy czy łuszczycy. Zapach olejku eukaliptusowego działa odstraszająco na wszy, komary, pchły i inne owady.

Zobacz także: olejek cedrowy.

W składzie wielu preparatów spożywczych i dentystycznych odświeżających oddech można znaleźć olejek eukaliptusowy.

Olejek eukaliptusowy można wykonać w warunkach domowych. Wystarczy namoczyć młode listki eukaliptusa w oleju na 2-3 tygodnie. Jest to stara, sprawdzona metoda. Gotowe olejki eteryczne eukaliptusowe dostępne są w drogeriach, sklepach zielarskich itp. Kosztują około 1 zł za 1 ml.

Zdjęcia: Wikipedia