Treść główna

Porady Ciekawostki Olejek pichtowy – dar natury

Olejek pichtowy – dar natury

Wiele schorzeń – a zwłaszcza tych mniej dokuczliwych – z powodzeniem leczyć można bez korzystania z chemicznych medykamentów. Chodzi tu w szczególności o częste w okresie jesienno-zimowym przeziębienia, anginy i delikatne szczepy grypy – w ich przypadku bowiem naturalne, najczęściej ziołowe leki w zupełności wystarczą. Jednym z takich środków jest olejek pichtowy, który na Syberii od lat uważany jest za najskuteczniejszy środek na wspomniane dolegliwości.

olejek pichtowy, jodła syberyjska

Olejek pichtowy – pozyskiwanie

Olejek pichtowy jest otrzymywany z jodły syberyjskiej – zawierają go wszystkie części rośliny, jednak najwięcej znajdziemy go w młodych pędach, toteż to właśnie one służą do produkcji tego preparatu. Olejek pichtowy znany jest od setek lat, o jego właściwościach wiedziały już pierwotne ludy zamieszkujące Syberię przed tysiącami lat. Ludzie zauważali, że dzikie zwierzęta, takie jak tygrysy czy niedźwiedzie, kiedy czują się chore, jedzą igły białej jodły – a od tego niedługa już była droga do tego, by samemu przekonali się o jej cudownych właściwościach. Zobacz także: ABC drewna jodłowego.

olejek pichtowy, jodła syberyjska

Olejek pichtowy zastosowanie

Olejek ten najczęściej stosowany jest w stanach przeziębienia i ogólnego osłabienia – odpowiadają za to liczne zawarte w nim terpeny. Kamfora, którą również znajdziemy w składzie olejku pichtowego okazuje się zaś niezwykle pomocna przy bólach kostno-stawowych oraz reumatyzmie. Ponadto, pozytywnie wpływa ona na ukrwienie skóry i pobudza system nerwowy, przez co polecana jest do leczenia przewlekłego zmęczenia, a borneol łagodzi skutki codziennego stresu.

Olejek pichtowy wykazuje działanie odkażające – można nacierać nim wypryski, pryszcze i skórę ze zmianami chorobowymi. Dodany do gorącej wody i inhalowany, pomaga przy katarze i schorzeniach zatok. W medycynie naturalnej zaleca się jego używanie także w grzybicy stóp i szkorbut, a wcierany w skórę klatki piersiowej ma pomagać na niezbyt silne problemy z sercem. Pobudzające krążenie składniki tego preparatu sprawiają, że można stosować go również w drętwieniu kończyn.

Zobacz także: Lecznicze właściwości drzew.

olejek pichtowy, jodła syberyjska

Jak stosować olejek pichtowy?

Wachlarz metod przyjmowania olejku pichtowego jest naprawdę szeroki. Można stosować go doustnie – wtedy najlepiej jest rozpuścić go w szklance gorącej wody lub soku z dodatkiem miodu. Warto pamiętać, by stosując go nie używać naczyń z tworzyw sztucznych, bowiem olejek pichtowy ma tendencje do ich topienia. Może służyć także do nacierania i inhalacji, a także sporządzania odprężających kąpieli.

Olejek pichtowy nie jest drogim preparatem – zakup dziesięciu mililitrów tego suplementu diety do wydatek rzędu niecałych dziesięciu złotych. Dostępny jest w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.

Zdjęcia: Ricciardi via SXC, Alter Medica.