Treść główna

Porady Ciekawostki Olejek świerkowy – właściwości i zastosowanie

Olejek świerkowy – właściwości i zastosowanie

Młode pędy oraz igły wszystkich odmian świerku mają właściwości lecznicze. Są one wykorzystywane między innymi do przygotowania olejku. To w młodych pędach i igłach zawarte są składniki przydatne do celów zdrowotnych. Jest to między innymi prowitamina A, witamina C, garbniki i flawonoidy.

olejek świerkowy

Olejek świerkowy – właściwości

Dostępny w sklepach zielarskich olejek świerkowy działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ma on także działanie uspokajające i tonizujące. Olejek ze świerku pospolitego ma również działanie żółciopędne. Poprawia procesy trawienne między innymi dzięki temu, że pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Olejek świerkowy może łagodzić również bóle stawów i mięśni. Polecany jest również do łagodzenia bólów migrenowych i nerwobóli.

Zobacz także: olejek pichtowy

olejek świerkowy

Olejek świerkowy można wykorzystać także do przygotowania inhalacji. Skutecznie pomagają one zwalczyć anginę,zapalenie płuc czy krtani. Z uwagi na to, że zawiera on składniki, które przyspieszają regenerację skóry, może być stosowany do pielęgnacji trudno gojących się ran, a nawet odleżyn. Polecany jest jako środek na wzmocnienie odporności organizmu, w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych i chorobach. Może być stosowany do pielęgnacji włosów – zapobiega i likwiduje łupież oraz powstrzymuje ich wypadanie.

Zobacz także: olejek sosnowy

Jak stosować olejek świerkowy?

W każdym przypadku olejek świerkowy stosujemy dopiero po rozcieńczeniu go w wodzie lub w oleju bazowym. Olejek świerkowy możemy dodawać na przykład do kąpieli w ilości od 10 do 15 kropli na wannę napełnioną ciepłą wodą. W przypadku masażu należy zmieszać olejek bazowy (może to być na przykład olej z pestek winogron, oliwa) z 3 kroplami olejku świerkowego. Do inhalacji używamy nie więcej jak 3 krople olejku. Należy pamiętać o tym, że mimo właściwości prozdrowotnych olejek świerkowy może wywołać uczulenie. Zanim go zastosujemy po raz pierwszy, zapytajmy o poradę lekarza rodzinnego. Kuracji na bazie olejku świerkowego nie mogą stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Bardzo ostrożnie należy stosować go u dzieci.