Treść główna

Porady Ciekawostki Orzech – drewno orzechowe

Orzech – drewno orzechowe

Orzech to jeden z najbardziej cenionych gatunków drewna krajowego, razem z takimi gatunkami jak sosna czy jesion. Chociaż na całym świecie znajdziemy kilkanaście odmian tego drzewa, w naszym kraju wykorzystuje się praktycznie jedynie orzech włoski, nieco rzadziej zaś orzech amerykański. Drewno orzechowe charakteryzuje się przede wszystkim dużymi walorami estetycznymi, które sprawiają, że jest bardzo cenione w branży meblarskiej i wnętrzarskiej.

orzech, drewno orzechowe

fot. wikipedia

Drewno orzechowe – pochodzenie

Drewno orzechowe pozyskuje się z drzew z rodziny orzechowatych, należącej do rzędu bukowców. Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszym i tym samym najczęściej spotykanym gatunkiem jest orzech włoski, jednak oprócz niego spotkać można również orzech czarny, który ceniony jest ze względu na charakterystyczne, ciemne zabarwienie oraz kilka innych odmian o znacznie mniejszym znaczeniu.

orzech, drewno orzechowe

fot. Mirage floors

Drewno orzechowe i jego parametry

Drewno orzechowe nie jest tak twarde jak na przykład drewno dębowe, tak więc nie powinno być używane tam, gdzie największe znaczenie ma wytrzymałość drewna. Nie zawsze, na przykład, sprawdzi się jako surowiec do produkcji podłóg. Wspomniane już przed chwilą niepowtarzalne walory estetyczne orzecha powodują zaś, że bardzo chętnie wykorzystywany jest w meblarstwie. Obróbka drewna orzechowego nie sprawia większych problemów – materiał ten jest bowiem bardzo podatny zarówno na ręczną, jak i mechaniczną obróbkę. Dość łatwe jest również suszenie orzecha – z tym, że musimy pamiętać o tym, że proces ten może trwać nieco dłużej, niż w przypadku innych gatunków. Orzech łatwo poddaje się klejeniu, aczkolwiek przy tej czynności warto pamiętać o tym, że drewno to podatne jest na przebarwienia spowodowane działaniem substancji zawartych w klejach. Powierzchnia drewna orzechowego jest łatwa w obróbce, dobrze przyjmuje też lakiery i bejce. Niestety, orzech nie jest najbardziej trwałym gatunkiem drewna. Jest podatny na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych, a ponadto grzybów i szkodników, dlatego też koniecznie należy je odpowiednio zabezpieczyć i nie wykorzystywać go na zewnątrz.

>>>>>>>>>>>>Zajmujesz się obróbką drewna?>>>>Wybierz swoją obrabiarkę!>>>>>>>>>>>>

orzech, drewno orzechowe

fot. KeithBurtis

Zastosowanie drewna orzechowego

Estetyczne walory orzecha sprawiają, że z powodzeniem wykorzystywać można go do produkcji oklein i okładzin, a także parkietów czy różnego rodzaju obudów. Do rzadkości nie należą też meble orzechowe. Świetny wygląd w połączeniu z łatwością obróbki przyczynia się do tego zaś, że po drewno orzechowe bardzo chętnie sięgają rzeźbiarze czy rzemieślnicy artystyczni (zobacz także: rzeźbienie w drewnie). Wykorzystują je między innymi lutnicy przy produkcji instrumentów muzycznych, orzech świetnie nadaje się również do toczenia i produkcji ram do obrazów czy intarsji. Poza tym, drewno orzechowe często wykorzystywane jest do produkcji przedmiotów codziennego użytku, na przykład szpulek do nici czy ozdób domowych.

Metr sześcienny tarcicy orzecha włoskiego to koszt około pięciu bądź sześciu tysięcy złotych. Ceny mebli orzechowych są bardzo zróżnicowane i wiele zależy między innymi od tego, jak zostały wykończone i w jakim stylu są wyprodukowane.