Treść główna

Porady Ciekawostki Orzech szary

Orzech szary

Orzech szary to gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych, który występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce w niektórych miejscach jest uprawiany, czasami dziczeje i uważany jest w niektórych miejscach jako drzewo udomowione. Pokrój jest smukły, może osiągnąć około 25 metrów wysokości.

orzech szary


Kora ma kolor szary, popielaty i jest podobna do kory orzecha włoskiego, choć nieco ciemniejsza. Jest szorstka i głęboko spękana. Młode pędy pokryte są lepkim, długim kutnerem, który ma barwę czerwoną. Ściera się mniej więcej po upływie roku. Liście duże, około 70 cm długości. Owocem drzewa są pestkowce, które zbiera się w gronach 3-5 sztuk. Łupina zaostrzona, jadalna ze słodko – maślanym smakiem. Drzewo jest bardzo odporne na mróz, dlatego może rosnąć praktycznie w każdym klimacie i niezależnie od rodzaju gleby na jakiej się znajdzie drzewo powinno się zadomowić. Nie powinno się go jednak przesadzać, dlatego od razu warto dobrze przemyśleć wybór miejsca dla rośliny.

Zobacz także: orzechy włoskie

orzech szary

Charakterystyka drewna orzecha szarego

Drewno z orzecha szarego jest jasnobrązowe i odznacza się dobrymi technicznymi właściwościami. Dzięki dobrej wytrzymałości, a jednocześnie stosunkowo prostej obróbce charakteryzować się będzie tym, że nadaje się do wyrobu mebli oraz oklein. Mniej wartościowe od drewna orzecha włoskiego czy czarnego, ale mimo tego również zyskujące zwolenników i w przemyśle meblarskim ze względu na swój ładny wygląd się pojawia. Wykorzystanie podstawowych narządzi do obróbki drewna wystarczy, by z orzechem szarym sobie poradzić, dlatego stolarze chętnie na nim pracują również na tym dziko rosnącym w naszym kraju.

Zobacz także: drewno orzechowe

Orzech szary – zastosowanie

Tak jak zostało wspomniane drewno orzecha szarego nadaje się do wykorzystywania w przemyśle meblarskim, przygotowuje się z niego również okleiny. Jednak to nie wszystkie zastosowania samej rośliny. Liście i kora orzecha szarego przez wiele wieków w miejscu jego naturalnego występowania stosowane były jako naturalne środki przeczyszczające. Obecnie wiemy, że regularne spożywanie owoców tego drzewa pozwala na pokonanie wysokiego poziomu cholesterolu.

Zdjęcia: H. Zell, Modal Jig via Wikipedia