Treść główna

Porady Ciekawostki Orzesznik i jego gatunki

Orzesznik i jego gatunki

Orzesznik jest rodzajem rośliny – drzewa z rodziny orzechowatych. Naturalnie występuje we wschodniej części Ameryki Północnej oraz w niektórych rejonach Azji. Można się również spotkać się z innym nazewnictwem orzesznika. Nazywany bywa przeorzechem lub hikorą. Ma wiele ciekawych gatunków.

orzesznik gatunki, orzesznik pekanowy

Orzesznik nagi

Nazywany również orzesznikiem gładkim, orzesznik gładki występuje naturalnie w Ameryce Północnej, od prowincji Ontario w Kanadzie po wschodni Teksas w USA. Jego nazwa związana jest z wyglądem pnia – kora orzesznika nagiego jest szaro-fioletowa, niemal metaliczna, gładka lub tylko lekko spękana. Nawet młode pędy są nagie i pozostają takie cały czas. Liście są nieparzystopierzaste, składają się z 3, 5 lub 7 listków. Z wierzchu pozostają nagie, a od spodu owłosione przy nerwach głównych.

Orzesznik pekanowy

Pekan lub orzesznik pekanowy, jadalny i owocowy to ten sam gatunek drzewa z rodziny orzechowatych. Występuje w naturze w USA oraz w Meksyku. Jego nazwa pochodzi z języka Indian Algonkinów i oznacza „orzech zbyt twardy do zgniecenia dłonią”. Jest długowiecznym drzewem, osiągającym 20-40 m wysokości. Pień i konary pekana są smukłe, a kora szarobrązowa i gładka. Starsze drzewa mają nierówną, bruzdowaną korę. Liście są nieparzystopierzaste, a pąki żółtobrązowe, okryte owłosionymi łuskami.

Zobacz także: Orzesznik jadalny – pekan

orzesznik gatunki, orzesznik nagi

Orzesznik pięciolistkowy

Do rodziny orzechowatych zaliczane jest drzewo orzesznika pięciolistkowego, który naturalnie występuje w Ameryce Północnej, w pasie od prowincji Quebek w Kanadzie po północno-wschodni Meksyk. Drzewo hodowane w warunkach polskiego klimatu dorasta do około 25-30 m wysokości. Jego korona jest wąska, a pień długi. Kora orzesznika pięciolistkowego jest jasnoszara i łatwo się łuszczy. Wykazuje się wysoką odpornością na mrozy. Rośnie w dolinach rzek, na zboczach i na równinach, w dostatecznie wilgotnych, żyznych glebach. Charakterystyczne dla orzesznika pięciolistkowego są jego listki – eliptyczne lub odwrotnie jajowate, pikowane, osiągające do 15 cm długości, są nieparzystopierzaste z 5-listkami.

Orzesznik owłosiony

Nazwa orzesznika owłosionego zaczerpnięta została od wyglądu jego liści. Są nieparzystopierzaste, składają się z 7 lub 9 listków, a z wierzchu są błyszczące i ciemnozielone. Listki są bardzo duże i grube, a przy tym owłosione zarówno z wierzchu, jak i od spodu. Ogonek liściowy również jest owłosiony na całej długości.

Zobacz także: Orzech i jego gatunki

Orzesznik siedmiolistkowy

Wysokim na około 30 m drzewem jest orzesznik siedmiolistkowy, o szerokiej i gęstej koronie, usytuowanej wysoko. Pień jest prosty i pozbawiony bocznych gałęzi na dużej wysokości. Charakterystyczny wygląd temu drzewu nadają odstające płaty korowiny. Orzesznik siedmiolistkowy ma bardzo duże pączki szczytowe, przylegająco owłosione, w kolorze brązowoszarym. Jego listki są długie na 10-20 cm, przy czym szczytowy listek jest największy, a w sumie na każdym liściu jest 7 listków.

Zdjęcia: JanetandPhil, Arb O’Retum via Flickr