Ostrokrzew kolczasty i jego charakterystyka
Ostrokrzew kolczasty to gatunek krzewu, należący do rodziny ostrokrzewowatych. W swoim naturalnym środowisku występuje w Europie oraz Afryce, ale jako roślina ozdobna jest rozpowszechniony również w Ameryce Północnej. Łacińska nazwa tego krzewu to Ilex aquifolium. Czym szczególnym wyróżnia się ten gatunek drewna i jakie zastosowania posiada?
Ostrokrzew kolczasty – charakterystyka drewna
Drewno ostrokrzewu kolczastego posiada bardzo blady, biały kolor – praktycznie bez widocznego wzoru słojów. Posiada umiarkowany, naturalny połysk. Nie ma żadnego charakterystycznego zapachu, a mimo swojego widocznego piękna jest niestety gatunkiem nietrwałym. Należy do drzew, które łatwo się psują i które są podatne na ataki owadów. Może być dobrze obrabiane na tokarce, ale ogólnie jest trudne w obróbce, z uwagi na liczne węzły. Ważną sprawą jest jego odpowiednie suszenie – musi być mu poddane od razu po ścięciu, jeśli nie chce się, żeby na jego powierzchni rozwinęła się niebieskawa pleśń i grzyb.
Zobacz także: gmelina arborea
Ostrokrzew kolczasty – zastosowanie
Ostrokrzew kolczasty jest drewnem drogim – z tego względu jest dostępne raczej w małych ilościach. Znajduje zastosowanie przede wszystkim jako drewno do intarsji. Kiedyś było pod tym względem dosyć rozpowszechnione. Czasem pojawia się jako drewniany uchwyt miotełek czy szczotek. Częściej jako klawisze fortepianu (wówczas jest też barwione na kolor czarny). Kiedyś drewno było używane do inkrustacji oraz do wykonywania drobnych prac rzeźbiarskich. W jeszcze dawniejszych czasach Celtowie wykonywali z niego włócznie.
Warto wiedzieć, że samo drzewo posiada jeszcze szereg innych zastosowań – między innymi w ziołolecznictwie oraz w medycynie ludowej. Napar z ostrokrzewu może być stosowany przy leczeniu kataru, reumatyzmu, a okłady z kory i liści mogą służyć łagodząco w przypadku wywichnięć stawów czy nawet złamań kości.
Zobacz także: morela i jej drewno
Ostrokrzew kolczasty – ciekawostki
Ostrokrzew kolczasty był drzewem uznawanym za święte – i to w wielu religiach. Celtowie używali go do palenia rytualnych ognisk. Był również świętym drzewem Saturna i Marsa. Z racji na swoje znaczenie, ostrokrzew był uznawany za drzewo odstraszające duchy, czarowników i dzikie zwierzęta.
Zdjęcia: Ies, Jürgen Howaldt via Wikipedia