Treść główna

Porady Ciekawostki Owoce derenia i kora

Owoce derenia i kora

Dereń jadalny jest rośliną posiadającą właściwości lecznicze, od lat wykorzystywane między innymi w medycynie naturalnej. Znajduje zastosowanie w leczeniu anemii i jako środek profilaktyczny. Owoców derenia można używać do łagodzenia dolegliwości żołądkowych.

dereń jadalny, owoce derenia, kora derenia

Działanie i właściwości derenia jadalnego

W medycynie naturalnej, ludowej, wykorzystywane są różne rośliny o charakterze leczniczym. Zalicza się do nich dereń jadalny. Zwłaszcza jego owoce i kora kryją sobie bezcenne właściwości.
W owocach derenia znajdziemy wiele cennych składników mineralnych, w tym:

  • wapń,
  • potas,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • magnez,
  • cynk,
  • miedź,
  • mangan.

To także cenne źródło beta-karotenu, flawonoidów, kwasów organicznych, pektyny, garbników, witaminy C, P i A. Czerwona odmiana owoców derenia jest bogata w antocyjany, czyli przeciwutleniacze z grupy związków flawonowych i barwników.

Zobacz także: nalewka dereniowa

Zastosowanie derenia

Przede wszystkim z uwagi na wysoką zawartość żelaza w dereniu jadalnym, a w szczególności w owocach, stosowany jest on w profilaktyce i leczeniu anemii. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny zawartej w erytrocytach, a jego dostarczanie sprzyja dotlenianiu wszystkich komórek ciała. Jeśli żelaza jest zbyt mało, pojawiają się objawy niedokrwistości, tj. anemii, w tym osłabienie, bladość skóry, bóle głowy, bezsenność, łamliwość włosów czy zajady. Owoce derenia mogą być stosowane pomocniczo przy leczeniu anemii, ale nie powinny zastępować leków zalecanych przez lekarza. Polecane będą do zażywania w trakcie obfitych miesiączek u kobiet.

dereń jadalny, owoce derenia, kora derenia

Zawartość w dereniu kwasów organicznych, fotocydów i innych aktywnych związków, nadaje tej roślinie właściwości przeciwzapalnych i ściągających, co pozwala na skuteczną walkę z różnymi dolegliwościami żołądkowymi. Obecność w dereniu jadalnym garbników, które działają zapierająco, sprawia, że można używać go przy biegunkach i w kolkach żołądkowych.

Wywar z liści i kory derenia jadalnego dodany do kąpieli przynosi ulgę w bólach reumatycznych i artretyzmie, zaś gałązki z derenia są skutecznym środkiem do czyszczenia zębów. Co ciekawe, badania naukowe przynoszą szokujące informacje, że antocyjany zawarte w owocach derenia jadalnego mają działanie przeciwnowotworowe.

Zdjęcia: CarTick, Hanson59 via Wikipedia