Treść główna

Porady Ciekawostki Palenie drewnem, a smog

Palenie drewnem, a smog

Na całym świecie zanieczyszczenia powietrza stają się bardzo poważnym problemem dla całej ludzkości. WHO szacuje, że zanieczyszczenia te zabijają nawet 6,5 mln ludzi na całym świecie rocznie. Smog jest jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń, z którym zwłaszcza Polacy mają wiele do czynienia w okresie grzewczym. Czym on jest i co przyczynia się do jego powstania?

smog, palenie drewnem

Smog – jego rodzaje

Pod pojęciem smogu należy rozumieć zjawisko, w przypadku którego w powietrzu unosi się dużo zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne, takie jak mgła i brak wiatru sprzyjają ich koncentracji. Mgła smogowa zawiera liczne zanieczyszczenia, takie jak pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach, a także spaliny pochodzące z rur wydechowych samochodów czy z kominów zakładów przemysłowych.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje smogu, wyszczególnione ze względu na miejsce i warunki powstawania oraz skład chemiczny. Mowa tu o smogu klasycznym – londyńskim czy chemicznym oraz o smogu fotochemicznym, typu Los Angeles.

Smog londyński – klasyczny, kwaśny, chemiczny powstaje w okresie grzewczym, w umiarkowanej strefie klimatycznej, wszędzie tam, gdzie domy są ogrzewane poprzez spalanie w piecach węgla, drewna i innych paliw stałych.

Smog fotochemiczny, utleniający, tworzy się w przeciwieństwie do smogu londyńskiego w miesiącach letnich, kiedy jest słonecznie, a temperatura jest wysoka, zaś na ulicach panuje intensywny ruch. Obserwuje się go w dużych miastach na całym świecie, m.in. w Rzymie, Atenach, Pekinie czy w Tokio i Meksyku.

Smog – oddziaływanie na zdrowie

Działanie smogu na organizm człowieka i wszystkich istot żywych jest destrukcyjne. Można go porównać do nieustannego palenia papierosów. Niszczy płuca i całe drogi oddechowe, doprowadzając nawet do powstawania nowotworów.

smog, palenie drewnem

Zobacz także: gaz drzewny

Co przyczynia się do powstania smogu?

Głównym źródłem smogu są instalacje grzewcze, które służą do ogrzewania domów jednorodzinnych czy kamienic, a także kominy fabryczne oraz samochody. Stosując instalacje grzewcze starego typu, przyczyniamy się wydatnie do powstawania smogu, nie tylko wtedy, gdy palimy śmieci, ale i węgiel czy drewno.

Palenie drewnem a powstawanie smogu

Duża dawka pyłów wywołujących smog w powietrzu pochodzi z domowych kominów i jest to efekt palenia węglem i drewnem. Pomimo że drewno kojarzy się z ekologicznym paliwem, to jego spalanie powoduje emisję szkodliwych substancji podobnie jak w przypadku spalania węgla.

Zobacz także: węgiel drzewny

Jak niwelować negatywne skutki palenia drewnem?

W kominku i w piecach można palić drewnem bez negatywnych skutków dla atmosfery. Przede wszystkim drewno przeznaczone do palenia powinno być wysuszone. Zawilgotniałe będzie powodować powstanie groźnych zanieczyszczeń. Lepiej jest też palić wysuszonym liściastym drewnem, niż drewnem z drzew iglastych, które zawiera znacznie więcej węglowodorów aromatycznych.
Zobacz także: drewno opałowe

Jak walczyć ze smogiem?

Walka ze smogiem powinna opierać się w pierwszej kolejności na edukowaniu ludności i dofinansowaniu wymiany starych pieców i instalacji na nowe. Warto też zakazywać w okresach największego smogu palenia paliwami stałymi.