Treść główna

Porady Ciekawostki Parawan drewniany – zrób to sam

Parawan drewniany – zrób to sam

Parawan to bardzo przydatny wnętrzarski gadżet – może on pełnić najróżniejsze funkcje, od dekoracyjnych po czysto praktyczne. Chociaż przez ostatnie kilkanaście lat próżno byłoby szukać go w nowoczesnych wnętrzach, to ostatnimi czasy znowu wraca do łask. Doceniany są jego duże możliwości oraz świetny wygląd. Parawanu użyć możemy jako ozdoby, możemy również za jego pomocą oddzielić fragment pokoju bądź też zamaskować nim niedoskonałości naszych wnętrz.

parawan drewniany


W sklepach bez problemu znajdziemy najróżniejsze wersje parawanów – od najprostszych, płóciennych bądź papierowych, przez te wykonane z tworzyw sztucznych, kończąc zaś na pięknych, drewnianych konstrukcjach – nie zawsze jednak znajdziemy wśród nich propozycje dla siebie. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Rzecz jasna wykonać parawan samodzielnie.

Parawan drewniany – jakie drewno?

Jest to rozwiązanie idealne dla wszystkich – zarówno dla tych, dla których majsterkowanie w drewnie nie ma tajemnic, jak i dla początkujących, bowiem wykonanie parawanu nie jest trudne i każdy z nas poradzi sobie z nim bez większych problemów. W zależności od poziomu naszego zaawansowania, możemy zdecydować się na wykonanie parawanu z litego drewna, bądź też z tkaniny, w którym drewno posłuży nam tylko do zrobienia ramy. Duża dowolność panuje również, jeśli chodzi o gatunki drewna – może to być zarówno drewno krajowe, jak chociażby sosna czy świerk, a także egzotyczne, jakie jak iroko czy drewno tekowe.

parawan drewniany

 

W tym drugim przypadku będziemy mogli cieszyć się dużą wytrzymałością i bardzo ciekawym wyglądem, jednak ceną za to będzie większa waga parawanu, co dla niektórych może mieć duże znaczenie. Jeszcze innym rozwiązaniem jest pomalowanie parawanu z litego drewna bądź płyt meblowych odpowiednią farbą – na przykład na biało, co świetnie sprawdzi się w stonowanych wnętrzach o intymnym nastroju. Pamiętać powinniśmy o tym, że decydując się na parawan z litego drewna powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć lakierem, olejem, bejcą (zobacz także: bejcowanie drewna) lub farbą, co na jakiś czas uchroni je przed wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami.

Parawan z płyt MDF

Można także wykonać parawan w najprostszej i najtańszej wersji – z płyt MDF obitych tkaniną. Do jego wykonania potrzebować będziemy – poza samymi płytami i materiałem – profilu wykończeniowego w kształcie przypominającym literę U oraz sześciu wkrętów i kilku zawiasów. Niezbędne będą także zszywacz tapicerski wraz z zszywkami, nożyce krawieckie oraz wiertarka i wkrętarka.

parawan drewniany

W pierwszej kolejności musimy obić każdą płytę, która stanowić będzie część parawanu przygotowaną tkaniną. Użyjmy do tego zszywek tapicerskich, które są znacznie sztywniejsze i tym samym lepiej nadają do stosunkowo twardych płyt. Zbędny kawałek tkaniny obcinamy za pomocą nożyczek i powtarzamy całą procedurę na pozostałych elementach parawanu. Następnie przymocujmy do płyt profile – nawierćmy w nich otwory, które posłużą do wkręcenia wkrętów utrzymujących zawiasy, za pomocą których połączymy wszystkie elementy.

Zdjęcia: ourunitedvillagesarobertsroryrory.