Treść główna

Porady Ciekawostki Parkietowa mozaika z drewna

Parkietowa mozaika z drewna

Mozaika parkietowa to nic innego, jak parkiet ułożony z mniejszych, niż zwykle elementów. Przed laty rozwiązania tego rodzaju były w naszym kraju szalenie popularne – głównie dzięki swoim niskim cenom wynikającym z niewielkich rozmiarów poszczególnych części parkietu. Dziś, po latach zapomnienia, mozaiki parkietowe znów wracają do łask – doceniamy nie tylko niskie koszty ich montażu, ale też ciekawy wygląd, który sprawia, że taka podłoga pasuje zarówno do mieszkania, jak gmachów publicznych.

mozaika parkietowa

Jakie gatunek drewna na mozaikę?

Na mozaikę należy wybierać te same gatunki drewna, co w przypadku zwykłych parkietów. Dobrze sprawdzą się gatunki krajowe – brzoza, ceniony z uwagi na swoją twardość dąb oraz charakteryzująca się wytrzymałością i ciekawym rysunkiem czereśnia. Coraz częściej używa się w tym celu także drewna egzotycznego – jest co prawda droższe i trudniejsze w obróbce, jednak te niewielkie mankamenty rekompensuje nam swoją wytrzymałością oraz wielkimi walorami estetycznymi.

Mozaika parkietowa – wzory

Jeśli chodzi zaś o wzory używane przy układaniu mozaiki parkietowej, panuje w tym temacie naprawdę duża dowolność – wszystko zależy bowiem od inwencji projektanta i dostępnych elementów. Zdecydowanie największą popularnością od lat cieszy się szachownica, która nie wymaga dużych nakładów pracy, a jednocześnie świetnie wygląda. Nic rzecz jasna nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, by ułożyć inny, jeszcze ciekawszy wzór – na przykład abstrakcyjne, geometryczne figury bądź gwieździste wielokąty.

mozaika parkietowa

Układanie mozaiki parkietowej od strony technicznej nie różni się zbytnio od zwykłego parkietu – warto jednak pamiętać, że drewno na podłogi tego rodzaju cięte jest na mniejsze elementy, co z kolei sprawia, że osoby decydujące się na takie rozwiązanie czeka nieco więcej pracy. Większa ilość połączeń pomiędzy poszczególnymi klepkami powoduje też, że wytrzymałość takiego parkietu jest trochę mniejsza, co wymusza większą troskę o jego stan techniczny. Właśnie to w największym stopniu jest przyczyną największe rozziewu w opiniach na temat parkietowych mozaik – obok głosów chwalących ich ciekawy wygląd i mniejszą cenę, pojawiają się też niepochlebne komentarze na temat ich trwałości.

Konserwowanie mozaiki parkietowej

Obok uszkodzeń mechanicznych, największym wrogiem takiego parkietu jest wilgoć – składające się na niego klepki pod jej wpływem pęcznieją i zniekształcają się, co w znacznym stopniu wpływa na dokładność ich połączeń. Nie chcąc dopuścić do takie stanu rzeczy, należy regularnie taką podłogę konserwować, używając do tego pasty woskowej, która nie tylko zabezpiecza drewno, ale też nadaje mu przyjemny dla oka połysk.

Cena mozaiki parkietowej uzależniona jest przede wszystkim od surowca użytego przy produkcji klepek. Metr kwadratowy takiej podłogi kosztuje od trzydziestu (w przypadku gatunków krajowych) do nawet stu (jeśli chodzi o drewno egzotyczne) złotych za metr kwadratowy.

Zdjęcia: trendirreisgekki.