Treść główna

Porady Ciekawostki Pellet – ekologiczna energia

Pellet – ekologiczna energia

Wraz z dynamicznym rozwojem szeroko rozumianej ekologii pojawiło się na rynku całe mnóstwo produktów i technologii pozwalających na pozyskiwanie energii w sposób przyjazny dla naszego środowiska. Idealnym przykładem czegoś takiego jest pellet, jeden z najpopularniejszych obecnie materiałów ekologicznych służących do ogrzewania domów. Materiał ten występuje w formie bardzo drobnego brykietu. Może być stosowany zarówno w domach mieszkalnych, jak i większych obiektach. Produkuje się go przede wszystkim z trocin, zrębów i wiórów. Materiały takie są prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem, czego efektem jest powstanie takiego właśnie brykietu.

pellet

Pellet i jego zalety

Wielką zaletą pelletu jest to, że przy spalaniu nie wydziela on zbyt wielu szkodliwych substancji. Ilość dwutlenku węgla jest tu nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych materiałów. Ponadto popiół powstały po jego spaleniu często może być wykorzystany jako nawóz dla niektórych roślin. Pellet odznacza się zresztą bardzo niewielką ilością popiołu po spaleniu; szacuje się, że z jednej tony spalonego materiału powstają zaledwie cztery kilogramy popiołu. Pellet odznacza się także niską wilgotnością, która nie przekracza w tym przypadku 10%.

Zobacz także: Odpady drzewne.

Pellet – właściwości i zastosowanie

Do najważniejszych właściwości pelletu należy duża gęstość. Sprawia ona, że ze stosunkowo niewielkiej ilości materiału można wyprodukować sporo paliwa. Szacuje się, że około 5 metrów sześciennych zrębków drewnianych wystarcza do wyprodukowania tony pelletu.

pellet

Pellet jest aktualnie powszechnie stosowany w wielu krajach zachodnich, ale jego popularność w Polsce stale rośnie. Najlepiej sprawdza się do ogrzewania dużych budynków użyteczności publicznej czy nawet zakładów przemysłowych – czyli wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża energia grzewcza i jednocześnie liczą się niewielkie koszty.

Zobacz także: Domy ekologiczne.

Aktualnie pellet jest produkowany i oferowany w Polsce przez kilka firm, dzięki czemu nie ma problemów z dostępem – wystarczy jedynie znaleźć w internecie odpowiednią ofertę. Jego cena różni się oczywiście w zależności od konkretnego rodzaju. Przykładowo, za kostkę pelletu o wadze 30 kg zapłacimy obecnie 500-900 zł.

Zdjęcia: USDAgov via, Alternative Heat via Flickr