Pergole drewniane
Pergola to rodzaj budowli ogrodowej w postaci kratownicy z drewna lub innego materiału, zainstalowanej w formie swego rodzaju ażurowego dachu na podporach. Ten typ konstrukcji jest w użytku już od czasów średniowiecza – choć w różnych epokach modne były różne typy pergoli, od lekkich i drewnianych, przez drewniane, ażurowe konstrukcje podparte na ozdobnych, kamiennych kolumnach, aż po modernistyczne konstrukcje żelbetowe. Przez te wszystkie lata jednak nie zmieniła się funkcja pergoli – ma ona zarastać pnącymi roślinami i dawać cień i schronienie przed upałem w gorące dni lata. Piękna i praktyczna ozdoba do ogrodu.
Zakup pergoli z drewna i jej ceny
Pergolę można z powodzeniem kupić w markecie budowlanym lub w Internecie, jednak trzeba uważać na to jaką się wybiera – można trafić na tanie, lecz całkowicie nieodpowiednie drewno. Ceny zaczynają się od około 2000 zł za małą pergolę o wymiarach 3 na 3 metry. Dużo taniej jest wykonać pergolę samodzielnie.
Samodzielne wykonanie pergoli
Warto więc kontynuować tradycję i również na swojej posesji zbudować pergolę, jest to bardzo proste. Do samodzielnego wykonania pergoli potrzeba tylko trochę wolnego czasu, podstawowych narzędzi i zmysłu konstruktora. Budowę pergoli należy zacząć od przygotowania podstaw pod jej filary, będące w naszych ogrodach najczęściej zwykłymi drewnianymi słupkami o kwadratowym przekroju i wysokości około 2,5 metra wysokości, a szerokości krawędzi około 10 centymetrów. Kolumny stawiamy co półtora metra. Stawiać te kolumny można na fundamentach wylanych na głębokość 40 centymetrów, co zapewni należytą sztywność i stabilność konstrukcji.
Z fundamentem, kolumnę łączyć powinien zatopiony w nim stalowy płaskownik. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pergolę zbudować bez fundamentów, stawiając filary przy pomocy specjalnych kotw wbijanych w ziemię. Na kolumnach zamontować należy mocne belki, a dopiero pomiędzy nimi poprzeczki lub kratownice. Na poprzeczki świetnie nadają się zwykłe łaty dachowe.
fot. Field Outdoor Spaces
Jakie gatunki drewna wybrać?
Najlepsze drewno na budowę pergoli daje robinia, nieprawidłowo zwana u nas akacją. Drewno tej rośliny samo w sobie jest niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, po dodatkowym zaimpregnowaniu może służyć na dworze przez wiele lat bez śladów zużycia.
Jak zabezpieczyć przed wilgocią i zimnem?
Drewno do konstrukcji pergoli musi być bardzo dobrze zabezpieczone przeciw wilgoci i promieniom UV. Służą do tego specjalne preparaty, jednak najlepiej jest od razu kupić w specjalistycznym sklepie drewno impregnowane ciśnieniowo. Po docięciu należy jednak dokładnie zabezpieczyć nowopowstałe krawędzie sprawdzonymi preparatami, jak na przykład Drewnochron.
fot. Zixii
Najlepsze rośliny do posadzenia przy pergoli
Wiciokrzew japoński, który dorasta do trzech metrów i choć nie kwitnie zbyt widowiskowo, to nie gubi swoich ładnych liści na zimę. Dostępne są różne odmiany, a najpopularniejsza ma liście o żółtym unerwieniu. Uwaga, roślina może przemarzać w wyjątkowo zimne zimy!
Róże pnące. Dorastają do pięciu metrów. Rośliny te trzeba prowadzić po podporach, ponieważ same nie potrafią się ich uczepiać. Nadrabiają tę drobną wadę jednak ślicznymi kwiatami.
Wiciokrzew pomorski, który również osiąga do 5 metrów wysokości. Daje on różowane z zewnątrz, a żółtawe lub wręcz białe w środku kwiaty. Co ważne, ta roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby i dobrze rośnie nawet w przeciętnej ziemi. Nie przeszkadza jej też mocne słońce lub lekki półcień.