Treść główna

Porady Ciekawostki Piły do drewna i ich rodzaje

Piły do drewna i ich rodzaje

Drewno jest materiałem wdzięcznym do obróbki, przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. Służy wielu artystom do tworzenia przepięknych dekoracji, rzeźb i innych elementów aranżacji pomieszczeń. Jednocześnie z drewna można w prosty sposób, w domowym warsztacie wykonać piękne meble. Do tego celu potrzebne będą odpowiednie narzędzia, m.in. piły do drewna.

piły do drewna rodzaje

Podstawowe wyposażenie amatora majsterkowania w drewnie

Ręczne piły do drewna pozwalają na wykonanie różnego rodzaju cięć elementów drewnianych. Składają się niezmiennie z części roboczej, nazywanej brzeszczotem, która posiada ostre zęby przecinające stopniowo materiał, a także z rękojeści wykonanej z drewna lub tworzywa sztucznego. Poza tym brzeszczot może być osadzony dwustronnie w ramie, m.in. metalowej. Zęby brzeszczotu mogą mieć różny kształt, wielkość, ustawienie i liczbę. Im będzie ich więcej, tym piła ręczna będzie pozwalała na wykonanie bardziej precyzyjnego cięcia.

Zobacz także: metody wykończenia drewna

Rodzaje pił ręcznych

W zależności od tego, w jaki sposób chcemy ciąć drewno, powinniśmy do tego celu zastosować odpowiednią piłę. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów takich narzędzi, w tym:

  • Płatnice – piły przeznaczone do zgrubnego, szybkiego przecinania dużych elementów, gdzie brzeszczot wyposażony jest w zęby naprzemiennie rozchylone. Liczy on sobie od 30 do 60 cm długości i tnie materiał drewniany podczas pchania. Występują płatnice z drobnym uzębieniem do cięcia poprzecznego oraz z brzeszczotem z dużymi zębami, które sprawdzą się przy cięciu wzdłużnym.
  • Grzbietnice – odpowiednie do wykonywania precyzyjnych cięć, nacinania rowków czy wycinania złączy. Ich brzeszczot jest cieńszy niż w płatnicach, a na górnej krawędzi jest on dodatkowo usztywniony, dlatego zapewnia większą kontrolę cięcia. Brzeszczot posiada drobne zęby, tnące w trakcie pchania.
  • Otwornice – jak sama nazwa wskazuje, są piłami ręcznymi do wycinania otworów i cięcia krzywoliniowego. Posiadają wąski i sztywny brzeszczot, zwężający się oraz uzębienie drobne, hartowane, tnące w trakcie pchania.
  • Przyrżnice – pozwalają na wykonywanie cięć precyzyjnych, na określoną głębokość, posiadają cienki brzeszczot, z końcem zaokrąglonym od góry. Mają drobne uzębienie, umieszczone także na zaokrąglonej górnej krawędzi.

piły do drewna rodzaje

  • Piły włosowe – służą do precyzyjnego wycinania otworów i cięcia krzywoliniowego. Składają się ze stalowej ramy i wąskiego brzeszczotu z drobnym uzębieniem, umieszczonego z jednej lub z dwóch stron ramy. Tną podczas ciągnięcia.
  • Piły kątowe – wyposażone są w porwanicę i pozwalają na precyzyjne przycinanie elementów drewnianych. Mają kabłąk z napinanym brzeszczotem i rękojeścią, osadzony w nastawnej prowadnicy.

Zobacz także: zestaw majsterkowicza

Domowy warsztat majsterkowicza, który pracuje w drewnie, powinien uwzględniać na swoim wyposażeniu wszystkie rodzaje pił ręcznych do drewna.