Treść główna

Porady Ciekawostki Pirografia – wypalanie w drewnie

Pirografia – wypalanie w drewnie

Pirografia jest sposobem na zdobienie drewna w sposób prosty, ale i efektowny. Oznacza wypalanie w drewnie wzorów, napisów i obrazów z wykorzystaniem pirografu. Może to być pasja, hobby, a także sposób na zarobkowanie i wykonywanie pracy zawodowej.

pirografia, wypalanie w drewnie

Kiedy powstała pirografia?

Pirografia, czyli metoda pracy z drewnem polegająca na jego zdobieniu i obróbce poprzez wypalanie. Ta technika wykonywania druku wypukłego powstała wraz z pojawieniem się pierwszych pirografów, w połowie XX wieku.

Co jest potrzebne do pirografii?

Aby rozpocząć swoją przygodę z pirografią, wystarczy odpowiednie urządzenie do wypalania w drewnie, wypalarka nazywana pirografem z kilkoma różnymi końcówkami do wypalania. Podstawowy sprzęt jest niedrogi i kosztuje około 20 zł. Oprócz tego narzędzia będzie nam także potrzebne drewno, w którym będziemy wypalać wzory, litery czy całe rysunki. Przydatnymi akcesoriami są ołówek, linijka, gumka, papier ścierny i wzory do odrysowania, a także kleje, impregnaty i zawieszki.

Samodzielna pirografia

Prosty pirograf jest łatwy w obsłudze, dlatego można nim zdobić drewno samodzielnie, tworząc początkowo proste, a z biegiem czasu i nabywania praktyki – coraz bardziej skomplikowane wzory.

pirografia, wypalanie w drewnie

Pierwsze kroki z pirografem warto postawić z wykorzystaniem wzorca. Wystarczy stworzyć plik graficzny na komputerze, następnie nanieść go na siatkę w rozmiarach odpowiadających wymiarom deski, którą chcemy ozdobić, a następnie odtworzyć siatkę na deskę. Jest to nieco żmudne, ale satysfakcjonujące zajęcie. Po wypaleniu pożądanego wzoru czy napisu, deskę można zaolejować olejem do drewna, aby ją zaimpregnować i uchronić przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Pomysł na prezent

Pirograf w najprostszym wydaniu może być obsługiwany przez każdego. Pamiętać należy, że końcówka pirografu, jak i sam pirograf mocno się nagrzewają, przez co nie trudno o poparzenie, zwłaszcza przy wymianie kolejnych końcówek. Najbezpieczniej będzie wykonać wymianę z użyciem kombinerek.

Zdjęcia: BTJPyro via Wikipedia