Treść główna

Porady Ciekawostki Podłogi drewniane i ich rodzaje

Podłogi drewniane i ich rodzaje

Drewniane podłogi cieszą się dużą popularnością i stosowane są zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Jest to jeden z tych efektów obróbki drewna, który jest pożądany w każdym domu. Dowiedz się, które rodzaje podłóg są najbardziej popularne i czym się charakteryzują?

rodzaje podłóg


Wśród najpopularniejszych rodzajów podłóg drewnianych z pewnością znajdziemy panele drewniane, parkiet oraz mozaikę, a także lite deski. Różnią się one głównie twardością, sposobem ułożenia oraz wytrzymałością.

Panele drewniane

panele drewniane

fot. suzettesuzette

Panele drewniane nie powinny być mylone z powszechnie stosowanymi panelami laminowanymi. Na rynku dostępne są panele z wierzchnią warstwą z twardego, polakierowanego drewna oraz panele pokryte olejem, woskiem, a nawet drewniane panele niewykończone.

Panele są niezwykle łatwe w montażu, szybko się je układa i nie wymaga to pomocy fachowca. Nie jest też konieczne cyklinowanie i lakierowanie bezpośrednio po ich ułożeniu. Możemy więc w stosunkowo krótkim czasie odnowić starą lub zniszczoną podłogę. Dodatkową zaletą jest fakt, że wysłużonym panelom można przywrócić dawny blask, lakierując wycyklinowane deski.

Parkiet

parkiet

fot. douglemoine

Parkiet wykonany jest z niewielkich deszczułek i najczęściej układany jest na pióro i wpust. W małych pomieszczeniach natomiast, wykorzystuje się technikę układania desek w cegiełkę. Prawdziwi pasjonaci drewnianych podłóg układają też bardziej wyszukane wzory, stosując różne kolory i gatunki drewna. Ten rodzaj podłogi może być stosowany również w łazience – wówczas najlepiej użyć drewna olejowanego, które zabezpieczone jest przed wnikaniem wilgoci.

Deszczułki wykonywane są z drzew liściastych, iglastych oraz z niektórych gatunków drzew egzotycznych. Parkiet ma licznych zwolenników, gdyż można go wiele razy odnawiać – cyklinować i lakierować. Po każdym takim zabiegu wygląda niemal jak nowy. Znany jest również ze swoich właściwości termoizolacyjnych i akustycznych. Parkiet jest nieco droższy np. od paneli, ale mamy gwarancję, że będzie nam służył nawet przez kilkadziesiąt lat.

Mozaika i lite deski

mozaika

fot. Patrick Hoesly

Mozaika to nic innego, jak płyty z drewnianych klepek, ułożonych w kwadratowe segmenty. Uzyskuje się dzięki temu gotowe wzory podłogi parkietowej. Przy ich układaniu warto pamiętać, że płyty mozaikowe nie powinny dochodzić do samej ściany.

Do podłogi z litych desek wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe lub świerkowe. Poszczególne deski łączone są na pióro i wpust. Układa się je na stropie z drewnianych belek, na legarach lub na tzw. ślepej podłodze.

Jakie gatunki drewna są najbardziej wytrzymałe?

Ważny jest nie tylko wygląd podłogi i to, czy pasuje do naszych mebli, ale też twardość drewna. Rodzaj zastosowanego drewna wpływa na wygląd podłogi, ale świadczy też o wytrzymałości materiału. Drzewa egzotyczne uważane są za najtwardsze, natomiast najbardziej podatne na uszkodzenia jest drewno sosnowe.

Twardsze gatunki powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których dużo się chodzi, czyli np. w salonie lub przedpokoju. Miękkie natomiast, można zastosować w sypialni lub w pokoju gościnnym. Przy ostatecznym wyborze drewnianej podłogi, dużą rolę odgrywa także cena. Warto pamiętać, że ogólnodostępne gatunki krajowe są znacznie tańsze od drzew egzotycznych. Pamiętajmy też, że materiał, z którego powstanie podłoga nie może być zbyt wilgotny.

Całkowity wygląd podłogi uzależniony jest od sposobu wykończenia jej powierzchni. Istotny jest zatem wybór odpowiedniego rodzaju lakieru, a także oleju czy wosku.

Zobacz także ciekawostki o drewnie.