Treść główna

Porady Ciekawostki Podwodne lasy

Podwodne lasy

Podwodne lasy to niezwykłe i bardzo tajemnicze zjawisko, które w ostatnim czasie zaskoczyło nas nie tylko odkryciami, ale również wynikami tych odkryć. Co warto wiedzieć o zatopionych lasach? Kryją one w sobie bardzo ciekawe tajemnice.

podwodne lasy

Las podwodny – Alabama

Las podwodny znajdujący się kilka kilometrów od wybrzeża Alabamy odkryty został po huraganie Katrina, który miał miejsce w 2005 roku. Jednak jego oficjalne ujawnienie miało miejsce aż siedem lat później, bo dopiero w 2012 roku. Okazało się wówczas, że drzewa są w zaskakująco dobrym stanie. Cięte, pachniały jak świeże cyprysy, a ich rozmiary często budziły ogromne zaskoczenie. Badania wykazały, że drzewa liczą sobie ponad 52 tys. lat. Udało się je zachować pod warstwą osadu oceanicznego, który stworzył dla nich atmosferę beztlenową. Prawdopodobnie, znalazły się pod wodą na skutek globalnego ocieplenia.
Zobacz także: ciekawostki o drzewach

Las podwodny – Jezioro Pile

Innym, bardzo atrakcyjnym miejscem jest Jezioro Pile ze swoim zatopionym lasem. To również niezwykła kraina, która jest połączeniem historii, tajemniczości i naukowych odkryć. Jeszcze przed drugą wojną światową było to miejsce bardzo bogato zalesione i piękne. Dziś znaczna część tego terenu znajduje się pod wodą, na głębokości ponad 18 metrów. Ponieważ w czasie wojny stacjonowały tam wojska niemieckie, przez długi okres krążyła plotka, że to właśnie wysadzenie niemieckiej bazy łodzi podwodnych spowodowało zalanie. W rzeczywistości przyczyny były znacznie bardziej naturalne. Zapadła się wapienna grota, która znajdowała się pod powierzchnią wyspy.

podwodne lasy

Podwodny las – Jezioro Gatún

Jezioro Gatún powstało podczas budowy Kanału Panamskiego. Spory obszar dżungli na skutek spiętrzenia rzeki został zlany. W ten sposób powstało podwodne drzewne królestwo. Drzewa w Jeziorze Gatún są bardzo twarde, odporne i wytrzymałe. Średnica takiego podwodnego drzewa potrafi przekraczać 3 metry!

Warto również wiedzieć, że drewno pochodzące z zatopionych lasów jest bardzo cenne i wartościowe. Z powodu zachodzących procesów jest znacznie gęstsze, choć zdecydowanie utrudnia to obróbkę i przyspiesza niszczenie narzędzi, to jednak powoduje, że staje się znacznie bardziej wytrzymałe. Wymaga dużo bardziej spowolnionego procesu suszenia, ponieważ istnieje ryzyko jego pękania, a to niestety powoduje zniszczenie. Doskonale nadaje się do produkcji forniru oraz jako materiał rzeźbiarski. Stosowany jest również do produkcji eleganckich i stylowych mebli oraz do wykonywania inkrustacji.