Treść główna

Porady Ciekawostki Polerowanie drewna – poradnik

Polerowanie drewna – poradnik

Polerowanie drewna pozwala na długo zachować jego połysk, a także nadać starym, zaniedbanym powierzchniom nowy blask. Nie jest ono trudne i z całą pewnością każdy z nas – niezależnie od naszych umiejętności – poradzi sobie z tym bez problemu, jeśli rzecz jasna przestrzegać będziemy kilku podstawowych zasad i wyposażymy się w odpowiedni sprzęt.

polerowanie drewna


Polerować możemy zarówno manualnie, jak i z użyciem odpowiednich, specjalistycznych maszyn i narzędzi. Jeśli przymierzamy się do polerowania stosunkowo niewielkiej powierzchni, nie ma konieczności sięgnięcia po odpowiednie narzędzia. Bez najmniejszego nawet trudu poradzimy sobie z tym zadaniem wyposażeni w pastę polerską bądź inny preparat, szmatkę i arkusz papieru ściernego o właściwie dobranej ziarnistości (zobacz materiały ścierne). W przypadku zaś, kiedy zależy nam na wypolerowaniu większych powierzchni takich jak podłogi bądź duże meble, najlepiej zrobimy, jeśli zaopatrzymy się w szlifierkę z przeznaczoną do tej czynności szczotką lub specjalne urządzenie.

Dlaczego warto polerować drewno?

Konserwacja drewna właściwie nie może obejść się bez polerowania – to właśnie za jego pomocą usunąć można wszystkie jego nierówności, rysy czy załamania, a polerując już wykończone powierzchnie, możemy sprawić, że będą one wyglądały zupełnie jak nowe. Renowacja mebli za pomocą metod polerskich nie jest ani trudna, ani czasochłonna ani też nie wiąże się z koniecznością dużych wydatków.

polerowanie drewna

Polerując drewno powinniśmy jednak pamiętać o tym, że podczas tej czynności bardzo łatwo jest uszkodzić strukturę powierzchni, czego skutkiem będzie nie tylko jej nieestetyczny wygląd, ale również ubytki w funkcjonalności danego przedmiotu. Niezależnie więc od tego, czy polerujemy ręcznie, czy też używamy do tego narzędzi lub siatek polerskich, warto zachować przy tym szczególną ostrożność.

Polerowanie ozdób drewnianych

Polerowanie najczęściej wykorzystuje się do konserwacji wszelkiego rodzaju ozdób drewnianych, takich jak między innymi rzeźby. Dzięki efektom, jakie daje ta metoda, możemy sprawić, że najstarsza nawet, bądź też najbardziej zaniedbana rzeźba znów będzie wyglądała, jak nowa. Polerowanie rzeźb wymaga jednak dużo większej precyzji, niż polerowanie zwykłych, drewnianych powierzchni – najczęściej wykorzystanie narzędzi polerskich jest bowiem niemożliwe i należy zdać się na metody ręczne, często również należy użyć w tym celu specjalnych preparatów.

polerowanie drewna

Polerowanie a olejownaie i lakierowanie drewna

Polerowanie często wykorzystuje się też wspomagająco przy takich metoda jak olejowanie czy lakierowanie drewna. Jak każdemu na pewno wiadomo, powierzchnie wykończone tymi metodami wraz z biegiem czasu stają się coraz bardziej chropowate, ponadto też coraz łatwiej zauważalne są na nich wszelkiego typu ślady i rysy. Polerowanie powierzchni lakierowanych bądź olejowanych powinno wyglądać zupełnie inaczej – pod żadnym pozorem nie powinniśmy bowiem stosować w tym celu papieru ściernego bądź szlifierek, opierając się na szmatkach i delikatnych w swoim działaniu preparatach.

Zdjęcia: jordanfischer,  juhansoninRobert S. Donovan.