Treść główna

Porady Ciekawostki Politurowanie drewna

Politurowanie drewna

Politurowanie do jeden z najstarszych sposobów wykańczania powierzchni drewnianych mebli. Pierwsze politurowane meble pochodzą z XVII, a w naszym kraju ta metoda cieszyła się w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Polega ona na nasieniu na drewno spirytusowego roztworu szelaku, czyli wydzieliny wytwarzanej przez azjatycki gatunek pluskwiaków.

poliurtowanie drewna

Politurowane meble zyskują klasyczny, elegancki wygląd oraz wysoki połysk. Kolor politury zależy od rodzaju szelaku, z którego została wykonana – zazwyczaj jest to barwa brązowa lub bursztynowa, ale dostępne są też szelaki w całkiem innych odcieniach. Z uwagi na uzyskane efekty, politurowanie najczęściej stosuje się w konserwatorstwie starych mebli lub przy produkcji mebli stylizowanych na antyki. Zobacz także: Meble drewniane trendy i design.

Przygotowanie drewna przed politurowaniem

Przed politurowaniem należy odpowiednio przygotować powierzchnię drewna. Nasza praca nie przyniesie efektów, jeśli politurę nałożymy na nierówną, postrzępioną czy pofałdowaną powierzchnię. Dlatego też zanim jeszcze przystąpimy do politurowania, zeszlifujmy dokładnie drewno używając do tego pyłu pumeksowego. Jego właściwości sprawiają, że idealnie wyrównuje on powierzchnię drewna i zaciera jej pory. Kiedy już powierzchnia drewna będzie całkiem gładka i równa, warto dla pewności odtłuścić ją za pomocą spirytusu denaturowanego lub rozpuszczalnika.

poliurtowanie drewna

Materiały i narzędzia potrzebne do politurowania

Mając już przygotowane drewno, powinniśmy zgromadzić potrzebne do politurowania materiały i narzędzia. Poza rzecz jasna szelakiem, potrzebować będziemy czystego alkoholu o jak największym stężeniu (oba składniki zastąpić możemy łatwo dostępną dziś gotową politurą w butelce), oleju i mleczka do politury oraz tamponu, którym będziemy rozprowadzać po drewnie politurę.

Politurowanie krok po kroku

Jeśli zdecydowaliśmy się na użycie szelaku i spirytusu, musimy najpierw sporządzić z nich politurę. Jak to zrobić? Popularne w świecie stolarzy powiedzenie mówi, że każdy z nich ma na to swoją własną recepturę. Większość z nich wygląda jednak bardzo podobnie – do słoja lub innego zamykanego naczynia należy wrzucić płatki szelaku i zalać je właściwą ilością spirytusu, by następnie zamknąć słoik oraz odstawić go na kilkanaście dni, co jakiś czas wstrząsając całą zawartością. Kiedy już szelak się rozpuści, powstałą w ten sposób politurę należy przefiltrować oraz pozostawić na jakiś czas do odparowania, tak, aby otrzymać roztwór o wymaganej przez nas gęstości.

poliurtowanie drewna

Na zeszlifowane drewno nałożyć należy politurę używając do tego tamponu lub pędzla. Warto pamiętać, by tampon był zawsze nasączony olejem lnianym, co zwiększy jego poślizg i tym samym pozwoli uniknąć powstawania smug i innych defektów. Pracę tę należy wykonać kilka razy – po tym, jak wyschnie poprzednia warstwa, nakładamy następną, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Po zakończeniu politurowania nadmiar oleju łatwo usuniemy za pomocą specjalnego mleczka.

Zdjęcia:rich701gothick_mattActiveSteve.