Półka na książki – zrób to sam!
Dom bez książek dla wielu z nas jest nie do zaakceptowania. Poza względami ideologicznymi, książki znacząco poprawiają wygląd wnętrz naszego domu. Warto zatem zadbać o to, by prezentowały się one najlepiej, jak tylko jest to możliwe – w tym celu wykorzystać można któryś z dostępnych na rynku regałów na książki. Oprócz gotowych propozycji, możemy taką półkę wykonać samemu – nie tylko na tym zaoszczędzimy, ale również sprawimy, że będzie ona w stu procentach pasować do wystroju naszego wnętrza. Jak jednak się do tego zabrać?
fot. furilo
Jak zbudować najlepszą półkę na książki?
Na pewno pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego materiału. Jeśli o to chodzi, mamy naprawdę duże możliwości – możemy zdecydować się zarówno na półkę z litego drewna, jak i wykonaną z płyty meblowej.
Pierwsze rozwiązanie zapewni nam wytrzymałość mebla, jednak rzutować będzie na większą wagę oraz cenę. Tych wad nie będzie posiadać półka z płyty meblowej – będzie tańsza i dużo lżejsza, jednak odbije się to na jej mniejszej wytrzymałości.
fot. 2Tales
Jeśli zaś chodzi o gatunki drewna litego, które najlepiej będzie wybrać do budowy półki, to na naszą uwagę zasługują najbardziej sosna, świerk, jesion, klon czy olcha. Wszystkie te gatunki nie tylko świetnie wyglądają, ale również gwarantują wysoką wytrzymałość, a o to przecież chodzi w meblach. Kiedy będziemy już dysponować odpowiednimi płytami bądź deskami, możemy zabrać się za montaż półki – do tego zaś potrzebne będą odpowiednio dobrane narzędzia.
Jakie narzędzia będą potrzebne?
Zakładając, że nasze płyty zostały przycięte już przy zakupie do wymaganych przez nas wymiarów – które zależą od ilości miejsca, jakim dysponujemy oraz tego, jak dużo książek będzie się miało na tworzonej przez nas półce znaleźć – nie będziemy potrzebować pilników i piły do drewna. Koniecznie jednak powinniśmy zaopatrzyć się w wiertarkę, wkrętarkę bądź śrubokręt oraz wkręty. Do wykończenia półki potrzebne nam będą zaś papier ścierny bądź szlifierka oraz lakier lub bejca. To, jak montować będziemy naszą półkę, zależeć będzie od tego, jaki rodzaj półki wybraliśmy – będzie to regał czy pojedyncza, podwieszana do ściany półka?
fot. schnaars
W drugim przypadku mamy przed sobą znacznie łatwiejsze zadanie – wystarczy nawiercić w półce otwory na kątowniki, a następnie zamocować ją do ściany. Trudniejsza praca czeka jednak tych, którzy zdecydowali się na budowę regału – wszystkie elementy regału należy w takim przypadku połączyć ze sobą używając do tego wkrętów czy bolców.
Osobną kwestią jest zaś wykończenie oraz ozdabianie półki. To, jak ostatecznie ma się prezentować wykonywany przez nas mebel zależeć powinno przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji – kolor półki, wzory, jakie ją ozdobią oraz ogólna konstrukcja zależą od tego, w jakim wnętrzu mebel będzie miał stanąć i czego po nim oczekujemy. Niezależnie od tego, należy pamiętać o tym, by przed położeniem lakieru dokładnie wyszlifować powierzchnię półki, a następnie oczyścić ją i odtłuścić – dopiero potem możemy lakierować bądź bejcować. Powodzenia!
fot. Cea.
Dla miłośników domowego majsterkowania polecamy także: Skrzynia drewniana – krok po kroku.