Treść główna

Porady Ciekawostki Popularna okleina

Popularna okleina

Okleiny do drewna znane były już w starożytności. Dziś, pomimo wielu zmian, jakie zaszły w technologii drewna, okleiny nadal cieszą się wielkim zainteresowaniem.

okleina

Jak powstaje okleina?

Okleina powstaje poprzez skrawanie pryzm okleinowych z ozdobnego drewna. Zanim to jednak nastąpi, pryzmy muszą być poddane obróbce hydrotermicznej w specjalnych dołach warzelnianych. Zeskrawane elementy należy potem wysuszyć (zobacz: suszenie drewna), aż do uzyskania oczekiwanego poziomu wilgotności. Następnie powstałe tak płaty prasuje się, co pomaga utrzymać atrakcyjny wygląd tych elementów, które w czasie suszenia straciły swój pierwotny kształt.

Rodzaje okleiny

Najczęściej spotykanym rodzajem okleiny jest okleina meblowa, która pomaga nadać meblom wykonanym z płyt sklejkowych atrakcyjny, szlachetny wygląd. Warto tu dodać, że oprócz tradycyjnych, drewnianych oklein, w sprzedaży znajdziemy także ich tańsze, zrobione z PCV lub innych tworzyw sztucznych, odpowiedniki. Decydując się na ich zakup powinniśmy jednak pamiętać, że zarówno ich trwałość, jak walory wizualne, będą mniejsze, niż w przypadku oklein drewnianych. Okleiny mogą też z powodzeniem być stosowane na drzwiach. Jeśli chodzi jednak o drzwi zewnętrzne, poleca się stosowanie tradycyjnych oklein drewnianych, bowiem te sztuczne mogą nie wytrzymać trudów takiego używania.

okleina

Okleina – zastosowanie

Okleina drewniana, nazywana również fornirem, ma, jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim estetyczne zastosowania – dzięki niej możemy sprawić, że zwykłe, sklejkowe meble zyskają niezwykły wygląd tych z litego drewna. Może być używana zarówno na drzwiach i meblach, jak i na innych powierzchniach. Stosunkowo często spotykane są także na schodach, parapetach, skrzyniach, blatach czy listwach przypodłogowych. Okleina z syntetycznego materiału lub wyprodukowana z egzotycznego, odpornego na wilgoć drewna może okazać się też świetnym sposobem na to, by chronić łazienkowe czy kuchenne meble przed wodą.

Ceny oklein są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od materiału, z którego została zrobiona – te z tworzyw sztucznych kupimy już za niecałe trzy złote za metr bieżący taśmy o szerokości około pół metra, podczas gdy ceny oklein z drewna rozpoczynają się od czterdziestu , kończąc zaś nawet na dwustu złotych za metr kwadratowy.

Zdjęcia: uncle-leothat_chrysler_guy.