Treść główna

Porady Ciekawostki Postarzanie drewna

Postarzanie drewna

Postarzanie drewna to dość popularna technika, pozwalająca uzyskać ciekawy i specyficzny wygląd postarzanego przedmiotu. Porady, które znajdziemy w internecie bądź prasie fachowej są bardzo różne – nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem podobne efekty osiągnąć można na najróżniejsze sposoby.

postarzanie drewna

fot. dutchb0y

Na czym polega postarzanie drewna

Postarzanie drewna, w wielkim skrócie polega na usunięciu miękkiej warstwy przyrostu letniego, czego wynikiem jest uzyskanie ciekawego, nieco rustykalnego charakteru (zobacz: styl rustykalny). Jest to najszerzej stosowana, mechaniczna metoda strukturyzacji drewna. Poza tym, możemy zdecydować się również na metody chemiczne, które pozwalają nam na osiągnięcie naprawdę najróżniejszych efektów.

To właśnie wygląd jest powodem, dla którego postarzanie drewna cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Postarzone elementy drewniane świetnie wyglądają zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, ale inspirowanych starą szkołą wnętrzarstwa mieszkaniach.

postarzanie drewna

fot. …love Maegan

Co możemy postarzyć?

Postarzyć możemy rozmaite elementy – zarówno gotowe meble, jak i ich części, a także belki sufitowe. Świetne rezultaty takie działanie przynosi również postarzanie podłogi, która nabiera dzięki temu świetnego wyglądu, idealnie komponując się z zabytkowymi meblami. Jest to również idealny sposób na to, by zafund7ować starym i zepsutym meblom drugą młodość – renowacja mebli tą metodą pozwala na nadanie im eleganckiego charakteru.

Mechaniczne postarzanie drewna

Decydując się na mechaniczne postarzanie drewna, będziemy potrzebować do tego odpowiedniego sprzętu. Najlepiej zrobimy, jeśli w tym celu użyjemy szlifierki. W handlu dostępne są specjalne szczotki montowane w tych elektronarzędziach, dzięki którym łatwo i szybko pozbędziemy się miękkiej warstwy drewna. Koniecznie powinniśmy również w takich przypadkach wyposażyć się w materiały ścierne, za pomocą których wykończymy materiał. Pamiętajmy bowiem, że postarzanie drewna zawsze wiąże się z powstaniem rys, których pozbędziemy się na przykład dzięki papierowi ściernemu. Mechaniczne postarzanie drewna jest metodą trudniejszą, niż chemiczne i wymaga wprawy, umiejętności i wiedzy na temat właściwości poszczególnych gatunków drewna. W zależności bowiem m.in. od twardości materiału, musimy dobrać odpowiedni rodzaj szczotki, a także szybkość pracy szlifierki.

postarzanie drewna

Metody chemiczne w postarzaniu drewna

Metody wykorzystujące środki chemiczne w dużej mierze przypominają malowanie mebli. Wykorzystuje się do tego specjalne bejce, lakiery, woski i patynę. Warto pamiętać, że możemy połączyć obie metody – najpierw zeszlifować warstwę miękką drewna, a następnie, zamiast zwykłej impregnacji, zastosować któryś z postarzających preparatów chemicznych, dzięki czemu osiągniemy jeszcze lepsze efekty. Możemy w ten sposób nadać naszym meblom bądź podłogom nowe odcienie i barwy. Meble, takie jak szafy, komody czy krzesła i stoły poddane takiej renowacji na pewno będą świetnie wyglądać, nadając naszym wnętrzom zupełnie innego, niebanalnego i eleganckiego charakteru – a wszystko to przy stosunkowo niedużym nakładzie pracy i pieniędzy.