Treść główna

Porady Ciekawostki Profesjonalny i domowy warsztat stolarski

Profesjonalny i domowy warsztat stolarski

Stolarstwo większości z nas kojarzy się dziś przede wszystkim z przemysłową obróbką drewna. Chociaż w dzisiejszych czasach to właśnie przemysłowa stolarka jest spotykana zdecydowanie najczęściej, to nie sposób byłoby zapomnieć o tym, że stolarstwo może być praktykowane amatorsko, jako interesujące i dające masę satysfakcji hobby. Warto więc opisać różnice pomiędzy profesjonalnym, przemysłowym warsztatem, a jego domowym, amatorskim odpowiednikiem.

warsztat stolarski


Przede wszystkim, cechą, która odróżnia warsztat przemysłowy od domowego jest duża automatyzacja wszystkich pracujących w nim urządzeń. Z uwagi na to, że warsztaty takie dziennie przerabiają ogromne ilości materiałów, ważne jest, by były wysoko wydajne. Cecha ta nie ma natomiast większego znaczenia w warsztatach amatorskich, gdzie z powodzeniem mogą być wykorzystywane narzędzia ręczne- w tym przypadku bowiem najbardziej liczy się przyjemność, jakiej dostarcza majsterkowanie i praca z drewnem.

Domowy warsztat stolarski – aranżacja i wyposażenie?

Najważniejszą rzeczą jest niewątpliwie to, by w warsztacie panował absolutny porządek. Każde z narzędzi koniecznie musi mieć swoje miejsce, na które, po skończonej pracy należy je odłożyć, co ma wpływ na komfort i efektywność pracy. Wbrew pozorom, pomieszczenie, w którym urządzimy nasz warsztat nie musi spełniać rygorystycznych kryteriów. Możemy zaadaptować na ten cel zarówno garaż, jak i piwnicę.
Niezwykle ważne jest dokładne i wydajne oświetlenie. Nie musi to być światło słoneczne, jednak urządzając warsztat stolarski musimy pamiętać o tym, by zamontować w nim odpowiednią lampę. Warto również zainwestować we właściwie dobrany stół, system szuflad i schowków oraz tablice z hakami, na których wieszać możemy najbardziej potrzebne narzędzia stolarskie.

warsztat stolarski

Podstawowe narzędzia stolarskie?

Jeśli zaś chodzi o narzędzia, to w przypadku stolarki na pewno najważniejsze są wszelkiego typu piły – zarówno te ręczne, jak i stołowe. Poza tym, koniecznie należy wyposażyć warsztat stolarski w wyrzynarki, pilniki przystosowane do pracy z drewnem, imadła oraz lakiery i pozostałe środki chemiczne do impregnacji drewna. W profesjonalnych zakładach ponadto – chociaż coraz częściej spotyka się je również w domowych, małych zakładach – powinny znaleźć się także maszyny stolarskie, takie jak grubościówki, strugarki, frezarki czy dłuciarki.

Domowy warsztat, który okaże się na pewno świetnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników majsterkowania, dostarczając im ogromnej frajdy, nie jest tani. W swojej najprostszej wersji, z wyposażeniem obejmującym jedynie ręczne narzędzia kosztuje swojego właściciela kilka tysięcy złotych, zaś w wersji profesjonalnej, z automatycznymi maszynami może wiązać się z wydatkami rzędu nawet ponad dwudziestu tysięcy. Jeśli jednak marzy nam się – zarówno amatorska, jak i profesjonalna – obróbka drewna na większa skalę, nie powinniśmy na wyposażeniu warsztatu oszczędzać – zależy od niego nie tylko efektywność pracy, ale również nasze bezpieczeństwo.