Treść główna

Porady Ciekawostki Przechowywanie i magazynowanie drewna

Przechowywanie i magazynowanie drewna

To, w jaki sposób przechowywać drewno zależne jest od wielu czynników – przede wszystkim jednak od jego gatunku i zastosowania. Przechowywać możemy je zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – w tym drugim przypadku niezwykle ważne jest jednak to, by drewno było zabezpieczone przed deszczem. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o magazynowanie drewna na zewnątrz jest specjalna wiata, dzięki której nasze drewno nie zmoknie.

magazynowanie drewna

Podczas przechowywania drewna niezwykle ważne jest to, by zapewnić mu właściwą wentylację – dzięki temu sprawimy, że drewno będzie szybciej schło, a jednocześnie zapobiegniemy rozwojowi procesów gnilnych. Jeśli zależy nam na tym, by jego suszenie przebiegało możliwie jak najszybciej, dobrze zrobimy, jeśli potniemy je wcześniej na mniejsze części – drewno o mniejszym metrażu wykazuje bowiem lepsze właściwości, jeśli chodzi o szybkie schnięcie. Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno budowa specjalnej suszarni do drewna bądź zakup takiego pomieszczenia w kontenerze – z uwagi na wysokie koszty takiej inwestycji polecane jest jednak tylko tym, którzy często suszą i przechowują drewno. Jeśli więc nasze potrzeby nie są zbyt duże, lepiej zrobimy zlecając suszenie zewnętrznym podmiotom – wbrew pozorom zaoszczędzić możemy w ten sposób naprawdę sporą sumę.

magazynowanie drewna

Poziom wilgoci

Przy przechowywaniu drewna najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci – każdy gatunek wypada pod tym względem inaczej. Szczególnie ważne jest to w przypadku drewna opałowego, bowiem niedosuszony surowiec nie tylko jest znacznie mniej wydajny, jeśli chodzi o jego wartość energetyczną, ale również wydziela podczas spalania więcej szkodliwych substancji, co ma istotny wpływ na czystość powietrza.

Warunki przechowywania drewna

Drewno kominkowe wymaga szczególnych warunków przechowywania – warto zapakować je w worki raszlowe, dzięki którym łatwiej będzie im zachować wymagany poziom wilgotności. Magazynując je na powietrzu warto też przykryć je folią, która zabezpieczy je przed wilgocią.

magazynowanie drewna

Zupełnie inaczej wygląda zaś przechowywanie drewna na placu budowy – tam najważniejsza jest cyrkulacja powietrza oraz zabezpieczenie ich płaszczyzn przeciwrdzeniowych przed promieniami słonecznymi – co może skutkować powstawaniem wypaczeń – co łatwo osiągnąć poprzez ułożenie ich kluczową stroną do dołu i zastosowanie specjalnych sztapli.

Ponadto, w lasach często spotkać można składnice drewna, w których przechowuje się świeżo ścięte drewno. Składają się na nie najczęściej nieobrobione w żaden sposób pnie, które dopiero później będą przetransportowane do tartaku (zobacz także: Jak założyć tartak).

Zdjęcia: grongarthenickster.