Treść główna

Porady Ciekawostki Rattan i jego zastosowanie

Rattan i jego zastosowanie

Rattan pozyskuje się z drzewa palmy Calamus Rotang, występującej przede wszystkim na terenie wysp Indonezji oraz Malezji. Roślina ta wywodzi się z rodziny palm kolczastych, o długich oraz wiotkich pędach. Jest do materiał egzotyczny, jak również dość drogi, jednak w tym przypadku cena jest adekwatna do właściwości rattanu.

rattan

Rattan – właściwości i zalety

Najważniejszą zaletą rattanu jest jego odporność i wytrzymałość. Warto nadmienić, że rattan zachowuje swój wygląd nawet wtedy, gdy narażony jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Odporny na zarysowania, otarcia czy innego rodzaju mechaniczne. Stosuje się go podobnie jak wiklinę, która jednak jest o wiele tańsza i nie ma konieczności importowania jej z zagranicy. Rattan mimo to ma tę przewagę nad wikliną, że jest materiałem nie tylko łatwiejszym do obróbki, ale również, a właściwie przede wszystkim – szlachetniejszym. Prezentuje się o wiele lepiej, aniżeli wiklina, z uwagi na zawartość w rattanie naturalnego barwnika, który znacząco podnosi estetykę wykonywanych z niego wyrobów. W poczet zalet związanych z właściwościami należy zaliczyć można także niebywałą elastyczność. Wszyscy ci, którzy dbają o środowisko naturalne z pewnością ucieszą się na wieść, że rattan rośnie kilka lat, podczas gdy drzewa – kilkadziesiąt. Bez wątpienia więc bardziej ekologiczne jest wykorzystanie rattanu do produkcji mebli aniżeli drzew.

rattan

Rattan jest coraz chętniej wykorzystywanym surowcem do produkcji mebli, które mogą służyć zarówno jako wyposażenie wnętrza, jak i tarasu czy werandy. Piękna barwa rattanu sprawia, że dekoratorzy wnętrz porzucają na korzyść rattanu popularną do tej pory w wielu domach wiklinę. Z rattanu wykonuje się maty oraz pleciony, będące podstawą do wytworzenia mebla. Co ciekawe, już w starożytności ceniono rattan i powszechnie wykonywano zeń sprzęty domowe. Z rattanu wykonuje się krzesła, stoliki, fronty łóżek oraz chociażby szaf przesuwanych.

rattan

Jedyne wady, jakie można zauważyć to:

  • wysoki koszt nabycia związany z koniecznością importowania go z innej strefy klimatycznej,
  • możliwość zastąpienia go tańszą, bo występującą na miejscu wikliną.

Zalet jest jednak znacznie więcej, mianowicie:

  • trwalsze i bardziej odporne od wikliny,
  • prezentuje się lepiej od wikliny dzięki naturalnym barwnikom,
  • ekologiczność,
  • łatwiejszy w obróbce, prościej jest tworzyć zeń meble.

rattan

Nietypowe zastosowania rattanu i ciekawostki

Rattan znany jest głównie jako materiał do produkcji różnego rodzaju mebli, ale posiada też szereg innych zastosowań.
1. Tradycyjnie, kobiety z ludu Wemale, który zamieszkuje 39 wiosek na jednej z wysp Indonezji, noszą rattanowe gorsety.
2. Z bardziej współczesnych – od około trzech lat trwają prace nad opracowaniem sztucznych kości z wykorzystaniem w procesie produkcji rattanu. Włoscy naukowcy w podawanych przez siebie informacjach określają swoją pomysłową technologię jako „wood to bone”, czyli z „drewna w kość”. Pomysł jest prosty – należy umieścić małe kawałki rattanu w specjalnym piecu, w obecności wapnia i węgla. W piecu wytwarza się wysokie ciśnienie i temperaturę, aby przez aż 10 dni przebiegu skomplikowanych reakcji chemicznych, wytworzyła się kość o strukturze materiału do złudzenia przypominającej prawdziwą, ludzką kość. Otrzymane w ten sposób kości wszczepiano już owcom – nie zostały odrzucone, a więc pierwsze próby na ludziach są tylko kwestią czasu.
3. Niestety rattan ma też swoją ciemną stronę. W niektórych krajach o bardzo konserwatywnym podejściu do sprawiedliwości, to za pomocą rattanowych kijów wykonuje się kary cielesne, takie jak chłosta. W Malezji, Singapurze i Brunei stosuje się chłostę gołych pośladków skazanego, za pomocą długiego na 1,2 metra i grubego na około 1,5 centymetra kija. Jeszcze całkiem niedawno stosowano podobne kije (oczywiście dużo cieńsze) w szkołach Anglii i Walii, jako standardowe narzędzie to utrzymania dyscypliny wśród uczniów.

Zdjęcia z Flickr.com Wickerfurniture

Zobacz także: drewno tekowe.