Treść główna

Porady Ciekawostki Renowacja drewna – porady

Renowacja drewna – porady

Zakup wiekowych mebli z drewna – nawet, jeśli są już nieco zniszczone – jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez miłośników stylowych, tradycyjnych wnętrz. Jak jednak wiadomo, aby przywrócić takim meblom dawny black, musimy włożyć w nie czasem sporo pracy. Pierwszym etapem renowacji mebli jest usunięcie dotychczasowej warstwy lakieru bądź farby.

renowacja drewna, renowacja mebli

Metoda mechaniczna

Najstarszą i nadal najpopularniejszą metodą usunięcia farby jest metoda mechaniczna. Ma ona sporo zalet – możemy łatwo kontrolować przebieg pracy, a przy tym nie wydamy na to praktycznie ani grosza, nie jest jednak pozbawiona pewnych wad. Decydując się na takie rozwiązanie musimy bowiem pamiętać, że jest ono dość czasochłonne i wymaga sporych umiejętności – możemy wszak łatwo uszkodzić powierzchnię drewna. Z tego powodu lepiej nie używać do zdarcia farby metalowych szczotek – zamiast nich stosujmy papier ścierny o coraz mniejszej ziarnistości lub szlifierkę z odpowiednią tarczą.

renowacja drewna, renowacja mebli

Środki do usuwania farb

Metoda mechaniczna nie zawsze jednak zda egzamin – na szczególnie duże trudności możemy natrafić, kiedy przyjdzie nam usunąć z drewna farbę akrylową. Z uwagi na jej specyficzne właściwości, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie użycie specjalnych środków do usuwania farby – są one łatwo dostępne w sklepach i marketach budowlanych, a praca z nimi nie powinna sprawić nikomu najmniejszych problemów. Sprzedawane są w postaci żelów i past, które po prostu nakłada się na powierzchnię drewna i czeka określony przez producenta czas, po którym wystarczy zebrać preparat razem z farbą za pomocą szpachli.

Usuwanie lakieru z drewna

Jeśli chodzi zaś o lakier, jego usunięcie może sprawić nam nieco większe problemy, niż zwykła farba – zwłaszcza, jeśli nasze meble pokryte są kilkoma jego warstwami. Możemy posłużyć się wspomnianymi już środkami chemicznymi, jednak nie zawsze okażą się one optymalnym rozwiązaniem. Jeśli bowiem lakieru jest niewiele, preparat może uszkodzić strukturę drewna, z kolei w przypadku, gdy jest go dużo, istnieje prawdopodobieństwo, że usuniemy w ten sposób wszystkich warstw. Dlatego też lepiej zdecydować się na bardziej czasochłonną, ale pewniejszą metodę mechaniczną.

renowacja drewna, renowacja mebli

Usuwanie plam z drewna

Na starych plamach niekiedy mogą być też widoczne różnego typu plamy zabrudzenia. Najczęściej zdarzają się plamy od świecy i atramentu, spowodowane alkoholem, wodą czy wysoką temperaturą oraz przypalenia. Te białego koloru usuniemy za pomocą szmatki nasączonej w lakierze samochodowym lub płynu do polerowania metalu. Na plamy atramentowe najlepszy zwykły spirytus, zaś z plamami atramentowymi poradzimy sobie zeskrobując je szpachelką, a pozostałości usuwając acetonem. Nieco więcej problemów będziemy mieć z usunięciem przypaleń – te powierzchowne wystarczy jedynie wypolerować, jednak jeśli uszkodzone został nie tylko lakier, ale i drewno, konieczne będzie wycięcie przypalonego fragmentu, a następnie zaszpachlowanie ubytku i ponowne polakierowanie.

Rysy i zadrapania na drewnie

Rysy i zadrapania należy zaś wypełnić woskiem, lakierem lub politurą, nadmiar preparatu usunąć ostrym narzędziem i szlifować tak długo, aż na powrót uzyskamy gładką powierzchnię. Tak przygotowany mebel ponownie lakierujemy.

Zdjęcia: ActiveSteveChrisHamby.