Renowacja elewacji drewnianej
Drewno to materiał od wieków towarzyszący człowiekowi i przez cały ten czas bardzo przez wszystkich ceniony. Drewniana elewacja domu prezentuje się doskonale, ale jej wygląd oraz trwałość zależą od właściwego zabezpieczenia. Musi być również co jakiś czas odnawiana – jak się za to zabrać i jak poradzić sobie z podstawowymi problemami?
Jak odnowić elewację z drewna?
Odnowienie drewnianej elewacji co jakiś czas to po prostu konieczność – prace renowacyjne należy przeprowadzać gdy mija od 3 do 6 lat od ostatniej naprawy. Wielu specjalistów uważa nawet, że drewno należy zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi co roku – by wolniej się niszczyło.
Zobacz także: Elewacja drewniana – nowoczesność i elegancja
Rzadko zdarza się, aby istniała konieczność wymiany całej elewacji – najczęściej chodzi o kilka desek, albo załatanie powstałych w nich dziur. Jednak w starych domach bywa, że deski są tak spróchniałe, iż pozostawienie ich jest niemożliwe. Najczęściej dzieje się tak w przypadku ich nieodpowiedniego zabezpieczenia. Wówczas nie wolno ryzykować i należy rozebrać całą elewację drewnianą, wymieniając ją na nową. Pamiętajmy, że nawet jeśli niektóre deski pozornie wydają się porządne, rzadko zdarza się, aby wśród wielu skażonych na przykład grzybem, 5 desek cudownie ocalało. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej pozbyć się wszystkich.
Odnowienie elewacji krok po kroku
Odnowienie fasady drewnianej najczęściej polega na usunięciu z jej powierzchni pyłu i osadów, a także starciu przy użyciu szlifierki mechanicznej (lub papieru ściernego) warstwy poszarzałego drewna i poprzednich zabezpieczeń. Jeśli nic nie budzi naszych podejrzeń, można przejść do wygładzenia powierzchni i zabezpieczenia jej impregnatem lub farbą kryjącą.
Zdarza się jednak, że w czasie renowacji natrafiamy na dodatkowe trudności – pleśń, grzyby, ubytki, czy owady. Co robić w takim wypadku?
elewacja drewniana – walka z pleśnią
Pleśń należy usunąć mechanicznie, na przykład szczotką. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, czyli rękawicach ochronnych oraz masce na twarz. Oczyszczone miejsca zabezpieczamy preparatem pleśniobójczym, a po jego wyschnięciu przechodzimy do wygładzania i zabezpieczania powierzchni impregnatem.
Zobacz także: Drewno na elewację – top 10 gatunków
Elewacja drewniana – bój z grzybami
Grzyby to niełatwi przeciwnicy, ponieważ niszczą komórki drewna, powodując jego butwienie. Gdy pojawiły się na deskach, nie ma innego wyjścia jak ich usunięcie i zastąpienie nowymi. Zarażone grzybem deski należy zaś spalić.
Elewacja – łatanie uszkodzeń
Zdarza się, że w drewnie pojawia się otwór. Co wtedy robić? Można go wypełnić szpachlówką do drewna – w odpowiednio dobranym kolorze.
Niechciani lokatorzy
Owady ciężko usunąć z drewna, ponieważ pożerają je od środka, na zewnątrz pozostawiając często niewiele śladów swego pobytu. Do odnalezionego otworu najlepiej wstrzyknąć odpowiedni preparat owadobójczy. Gdy zaś owady uparcie drążą drewno, deski trzeba będzie wymienić.
Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?
Drewniana elewacja musi zostać właściwie zabezpieczona przed zimą – wówczas warunki atmosferyczne mogłyby bowiem wpłynąć na zawilgocenie drewna, jego gnicie i pojawienie się insektów, czy chorób.
Przed zabezpieczeniem drewna impregnatem, trzeba dokładnie przyjrzeć się powierzchni wszystkich desek – i załatać wszelkie otwory, a nawet pęknięcia masą szpachlową. Następnie wygładzamy jego powierzchnię, oczyszczając ją i odtłuszczając (czasem trzeba wcześniej usunąć odpadającą farbę, bądź lakier), po czym nanosimy wodoodporny impregnat – przy pomocy tradycyjnego pędzla lub wałka, bądź też używając spryskiwacza. Tak zabezpieczone drewno na pewno przetrwa zimę w doskonałym stanie.