Treść główna

Porady Ciekawostki Renowacja mebli drewnianych, czyli drugie życie starych mebli

Renowacja mebli drewnianych, czyli drugie życie starych mebli

Drewniane meble mają w sobie wiele uroku. Po latach zapomnienia, wracają znów do łask, czemu zresztą trudno byłoby się dziwić – są uniwersalne i pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach, a dodatkowo trwałe oraz niezwykle atrakcyjne.

renowacja mebli drewnianych


Niestety, meble z drewna jak żadne chyba inne, podatne są na szkodliwe działanie upływającego czasu – z biegiem lat tracą swój piękny wygląd i stają się niefunkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że stare meble drewniane musimy wyrzucić na śmietnik – przy odrobinie wysiłku i inwencji, wykorzystując naprawdę niewielkie nakłady finansowe, możemy przywrócić im dawny blask i sprawić, że znów będą cieszyć oczy.

Renowacja mebli krok po kroku

Nie ma znaczenia, czy chcemy odnowić mebel z komisu, czy też wyciągnięty ze strychu – stosując się do poniższych wskazówek, szybko i tanio przywrócimy go do stanu używalności. Przede wszystkim, na początku powinniśmy stwierdzić z jakim dokładnie meblem mamy do czynienia. Największe znaczenie dla wyboru technik renowacji mają gatunek drewna, z jakiego nasz mebel wykonano, rodzaj jego pokrycia i ogólny stan techniczny mebla. Warto także sprawdzić, czy drewno nie zostało zaatakowane przez szkodniki, które swoją działalnością potrafią poważnie uszkodzić materiał.

renowacja mebli drewnianych

[dcysurfer / Dave Young]

Szlifowanie

Pierwszym krokiem do renowacji starego mebla jest pozbycie się pokrywającej go warstwy lakieru, farby bądź innego impregnatu. Lakieru czy farby bez trudu pozbędziemy się poprzez szlifowanie – możemy użyć do tego materiałów ściernych – papieru ściernego bądź szlifierki, co jest rozwiązaniem szybkim i wygodnym. Warto pamiętać również o dostępnych w sklepach budowlanych i chemicznych środkach do usuwania lakierów i farb – z nimi jeszcze szybciej pozbędziemy się zbędnego lakieru. Jeśli nasz mebel pokryty jest politurą, najlepiej będzie zaś wykorzystać zwykły denaturat, który świetnie sobie z nią poradzi.

Oczyszczanie i wygładzanie

Kiedy mebel będzie już oczyszczony z warstwy wierzchniej, powinniśmy dokładnie go obejrzeć w poszukiwaniu wszystkich nierówności, uszkodzeń czy ubytków. Jeśli takie zauważymy, usuńmy je za pomocą mocnego i odpowiednio głębokiego szlifu – koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, by był on równy na całej szlifowanej powierzchni. Wielu osobom z różnych względów przeszkadzać mogą również ostre kanty blatów stołów czy ław. Po pierwsze, jeśli mamy w domu dzieci, stanowią one dla nich nie lada zagrożenie, po drugie zaś nie wyglądają zbyt estetycznie, często w ogóle nie pasując do reszty mebli. Na szczęście nie są trudne do usunięcia – dowolnie je zaokrąglimy za pomocą szlifierki.

Lakierowanie

Ostatnim krokiem będzie położenie nowego lakieru, który jednak wcześniej należy kupić. Jak wybrać ten właściwy? Nie warto w pierwszej kolejności kierować się jego kolorem czy wyglądem – na pewno w przypadku mebli jest to niezwykle ważne, jednak ważniejsze są właściwości lakieru i to, czy posiada on atest pozwalający stosować go do przedmiotów używanych w pomieszczeniach. Jeśli zależy nam na tym, by lakier był jak najmniej widoczny, kładźmy go pędzlem wzdłuż słojów drewna – koniecznie róbmy to jednak na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby uchronić się przed szkodliwym wpływem chemikaliów zawartych w farbach i lakierach.