Treść główna

Porady Ciekawostki Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Pochodząca z Ameryki Północnej robinia akacjowa szybko trafiła do upraw z całego świata. Nie stało się tak jednak bez przyczyny – jej drewno jest bowiem szeroko cenione w różnych gałęziach przemysłu, a ona sama ma bardzo małe wymagania co do gleb i warunków uprawy – wystarczy jej nawet sucha, nieżyzna gleba, a jedynym czego potrzebuje jest duża ilość światła i ciepła.

robinia akacjowa - drewno

Robinia i jej zalety

Akacja należy do największych drzew, bowiem może osiągać wysokość przekraczającą trzydzieści metrów i ponad metr średnicy, jednak w warunkach uprawy zazwyczaj spotyka się dużo mniejsze osobniki. Biel i twardziel robinii akacjowej dość trudno jest odróżnić na pierwszy rzut oka – są one bowiem zbliżonej barwy. Biel przybiera zazwyczaj kolor biało-żółty, a twardziej żółto-zielony, jednak ciemnieje wraz z upływem czasu, nabierając nawet brązowego odcienia. Wielką zaletą drewna akacjowego jest jego niezwykle dekoracyjny charakter, wynikający z wyraźnie zarysowanych przyrostów rocznych i ciekawego rysunku. Posiadające proste włókna drewno akacjowe nie posiada ani specyficznego smaku, ani też charakterystycznego zapachu.

robinia akacjowa - drewno

Największą jego zaletą jest na pewno trwałość – pod tym względem znacznie przewyższa wiele innych gatunków i bez najmniejszych problemów może być przechowywane nawet w wodzie.

Drewno akacjowe – wady

Nieco większe trudności może sprawić suszenie drewna akacjowego – proces ten przebiega w jego przypadku średnio dobrze i trwa dość długo, a ponadto mogą powstać podczas niego pęknięcia i wypaczenia. Nie są to jednak jedyne wady drewna akacjowego – z uwagi na to, że drzewa te rzadko rosną proste, częstym defektem jest również niecylindryczność. Bardzo ważne jest także to, że drewno akacjowe jest biologiczne aktywne, co oznacza, że może być groźne dla naszej skóry i śluzówek – należy więc podczas pracy z nim wyposażyć się w odpowiednie zabezpieczenie w postaci rękawic, stroju ochronnego i okularów. Z uwagi na to, że wytwarza ona luminescencję, powinniśmy też przygotować się problemy z jego impregnacją.

robinia akacjowa - drewno

Robinia akacjowa – zastosowanie

Z uwagi na dużą wytrzymałość i twardość, drewno akacjowe świetnie nadaje się na drewno konstrukcyjne, nawet w kopalniach czy ciężkim budownictwie. Poza tym, jego walory dekoracyjne sprawiają, że często wykorzystywane jest w produkcji oklein, a ponadto znajduje zastosowanie w snycerstwie, bednarstwie i farbiarstwie. Akacja świetnie sprawdza się także w produkcji sprzętu sportowego, słupów i masztów.

Drewno akacjowe nie należy do najtańszych – za metr sześcienny tarcicy z robinii akacjowej zapłacić będziemy musieli minimum tysiąc złotych.

Zdjęcia: lamerie, Wkipedia.