Rodzaje fornirów
Meble w kuchni, w salonie, w pokoju dziennym lub w każdym innym pomieszczeniu w domu, czy w biurze mogą być wykonane z różnych materiałów. Estetycznym sposobem ich wykończenia jest pokrycie fornirem. Co to jest i jakie są rodzaje forniru?
Fornir to bardzo cienkie płaty drewna naturalnego, które uzyskuje się w wyniku obróbki skrawaniem płaskim lub obwodowym. Fornir ma grubość od 0,1 do 8 mm. W przypadku stolarstwa przeznaczany jest na sklejkę lub okleinę do dalszego procesu fornirowania.
Moda na fornirowanie
Od lat nie maleje popularność fornirów, ponieważ pozwalają one na uzyskanie mebli wyglądających niemal tak, jak te, wykonane z litego drewna, znacznie niższym kosztem. To alternatywa dla drewnianej stolarki, dla wszystkich klientów, których po prostu nie stać na drewniane meble do kuchni czy salonu. Za pomocą fornirowania można uzyskać przede wszystkim szafki, szafeczki i inne elementy wyposażenia wnętrz wyglądające tak, jakby wykonano je z drogich gatunków drewna, podczas gdy efekt ten zapewniony jest przez względnie tanią, cienką warstwę forniru.
Zobacz także: sklejka szkutnicza
Podział fornirów ze względu na grubość
Biorąc pod uwagę grubość płatów forniru można wyróżnić fornir, obłogi i okleinę. Fornir może mieć od 0,1 do 8 mm grubości. Znacznie cieńsza jest okleina, o grubości zwykle do 0,6 mm. Nieco grubsze są obłogi.
Podział fornirów ze względu na gatunki drewna
Istnieje wiele różnego rodzaju fornirów – dokładnie tyle, ile jest gatunków drzew. Fornir dębowy, jesionowy, orzech, mahoń i tym podobne. Fornir brzoza jest jasny, wręcz biały, z wyraźnym, ciemnym rysunkiem. Jeśli mamy do czynienia z fornirem z buku, widzimy równe, jasne usłojenie i jasny kawałek drewna. Interesujący, cieniowany rysunek ma fornir gruszki, zaś fornir dębowy przybiera kolory od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Efektownie we wnętrzach może prezentować się mebel pokryty fornirem z jesionu, ponieważ ma charakterystyczny, cieniowany rysunek słojów. Modne są egzotyczne forniry – zebrano w paski, ciemny palisander czy szlachetny, ciemny mahoń.
Zdjęcia: notariety via Flickr