Rodzaje obróbki drewna – Piłowanie drewna
Drewno jest wdzięcznym materiałem, który łatwiej poddaje się obróbce przy użyciu narzędzi. Między innymi sposobem obróbki drewna będzie jego piłowanie.
Piłowanie drewna – definicja
Głównym celem piłowania jest podzielenie większej sztuki drewna na pożądane, mniejsze fragmenty, o różnej wielkości oraz o różnym kształcie. Obróbka polegająca na piłowaniu jest wykonywana z wykorzystaniem piły do drewna – ręcznej lub mechanicznej.
Zobacz także: piły do drewna
Podczas piłowania przeciąga się piłą po drewnie, a powstająca w ten sposób szczelina nazywana jest fachowo rzazem. Na podstawie kształtu rzazu można rozpoznać, czy mamy do czynienia z piłowaniem wzdłużnym, czyli rozpiłowywaniem czy piłowaniem poprzecznym, określanym także jako przepiłowywanie. Można piłować także pod skosem, a czynność ta określana jest jako wypiłowywanie lub wyrzynanie.
Jak prawidłowo piłować drewno?
Jeśli chcemy rozpiłować większy fragment drewna, należy piłować je wzdłuż jego włókien. Natomiast przepiłowanie drewna będzie wymagało piłowania w poprzek. Przy piłowaniu nie należy zapominać o pozostawieniu pewnego marginesu, w postaci nadmiaru materiału na zsychanie drewna i nadmiar przeznaczony na dalszą obróbkę różnymi narzędziami. Nadmiar na zsychanie drewna jest niezbędny przy pracy na drewnie młodym, które nie zostało dostatecznie wysezonowane.
Piłowanie ręczne i mechaniczne
Do piłowania wykorzystuje się piły różnego rodzaju. Może być to piła ramowa, ręczna, włosowa, grzbietnica, płatnica lub otwornica. Każda z tych pił różni się względem drugiej typem uzębienia i wielkością zębów. Im twardsze drewno zamierzamy piłować, tym w mniejsze zęby powinna być wyposażona piła.
Zobacz także: obróbka drewna i jej rodzaje
Przy piłowaniu drewna bardzo twardego warto wykorzystać piłę mechaniczną z drobnymi zębami. Zarówno przy piłowaniu mechanicznym, jak i ręcznym należy zadbać o odpowiednie naostrzenie narzędzia pracy. Przy tępej pile praca będzie męcząca i mało wydajna. Można rozpoznać stępienie piły po tym, że brzeszczot będzie się mocno nagrzewał podczas piłowania, a na powierzchni szczeliny widoczne są przepalenia.