Treść główna

Porady Ciekawostki Rośliny obowiązkowe w domu na Święta Bożego Narodzenia

Rośliny obowiązkowe w domu na Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma tradycjami, które kultywują kolejne pokolenia Polaków. Tradycje te dotyczą między innymi świątecznych dekoracji. Z okazji Bożonarodzeniowych Świąt w naszych domach nie powinno zabraknąć kilku roślin.

rośliny na Święta Bożego Narodzenia, gwiazda betlejemska

Choina to podstawa

Pierwszą rośliną, z którą nierozerwalnie kojarzone jest Boże Narodzenie, jest choinka. Symbolizuje ona rajskie drzewo poznania dobra i zła. Natomiast bombki na choince symbolizują jabłka. Jednocześnie stroiki i choinki z drzew iglastych – jodły, świerki, czy sosny są utożsamiane z życiem, odradzaniem i płodnością.

Zobacz także: bożonarodzeniowa choinka

Jemioła

Tradycja zawieszania w domu gałązek jemioły sięga wielu setek lat. Jemioła ma przynosić szczęście i dostatek. Jest ona pasożytem, który zasiedla gałęzie drzew, czerpiąc z nich wodę. Według zwyczaju, pod jemiołą trzeba się koniecznie pocałować.

rośliny na Święta Bożego Narodzenia, choinka

Gwiazda betlejemska

Pochodząca z Meksyku poinsecja, inaczej gwiazda betlejemska o czerwonych zwykle kwiatach zdobi większość domów w Polsce przy okazji Bożego Narodzenia. Roślinę należy ustawić w jasno oświetlonym miejscu, aby rosła. Dawna legenda meksykańska głosi, że biedna dziewczyna chciała udekorować żłóbek z okazji narodzin Chrystusa pięknymi kwiatami, ale nie było jej na nie stać. Wówczas objawił jej się anioł, który polecił jej pozbieranie chwastów i zaniesienie ich do kościoła. Chwasty zamieniły się w piękne gwiazdy betlejemskie. Ich tradycyjny czerwony kolor ma symbolizować krew Jezusa.

Zobacz także: bożonarodzeniowe ozdoby z drewna

Kaktus Szlumbergera

Z nadejściem Bożego Narodzenia, pewien kaktus – Kaktus Szlumbergera, nazywany też kaktusem bożonarodzeniowym, pięknie kwitnie na czerwono. Jest on wykorzystywany do ozdabiania domów na święta, w związku z przypadającym na ten czas okresem kwitnienia. Roślina ta występuje w lasach w pobliżu Rio De Janeiro w Brazylii.

Wiecznie zielony ostrokrzew z czerwonymi owocami

Elementem dekoracji z okazji Świąt Bożego Narodzenia jak najbardziej może być ostrokrzew, z ząbkowato wyciętymi listkami, które zimą pozostają zielone. Owoce ostrokrzewu są czerwone. To jeden z symboli Bożego Narodzenia, ale też w ludowych wierzeniach roślina ta chroni przed piorunami i pełni funkcję strażnika dla domu.