Treść główna

Porady Ciekawostki Rower z drewna – nowe trendy

Rower z drewna – nowe trendy

Drewno jest klasycznym materiałem, wykorzystywanym w budownictwie, stolarstwie czy w meblarstwie. Elementy dekoracyjne z drewna produkowane są także w rękodzielnictwie i w rzemiośle. W ostatnim czasie bardzo modne stały się ekologiczne rowery z drewna. Skąd wynika ich rosnąca popularność?

rower z drewna, drewniany rower

Drewniany rower – ekologia i funkcjonalność

Rowery z drewna stają się coraz popularniejsze. Produkowane są m.in. przez portugalską firmę Ovar, w której pierwszy drewniany jednoślad powstał w 2011 roku. Prototyp jednośladu drewnianego powstał w 2003 roku i stworzył go Nuno Zamaro, założyciel firmy Wise U.
Drewno kojarzy się z ekologią, a zainteresowanie tą tematyką wzrasta na całym świecie. Ludzie dbają o to, aby ich aktywność była jak najmniej inwazyjna dla środowiska naturalnego. Dlatego wielu ekologów i nie tylko, wybiera drewniane rowery.
Nie ulega wątpliwości, że rower tego typu jest nietypowy, designerski, zaskakujący pod względem materiału, kształtu i formy. Jest też w pełni funkcjonalnym środkiem lokomocji, dlatego staje się poszukiwanym towarem na rynku.

Zobacz także: meble ekologiczne

Drewniane rowery dla dorosłych i rowerki dla dzieci

Z drewna produkowane są od lat rowerki biegowe dla dzieci. Są lekkie, dlatego maluchom łatwiej się na nich jeździ i podnosi, jeśli zajdzie taka konieczność. Drewniane rowery dla dorosłych mogą być dziełami sztuki użytkowej. Zwykle są dużo droższe od klasycznych jednośladów.

rower z drewna, drewniany rower

Rower klasyczny vs drewniany

Drewno zamiast aluminiowej, super wytrzymałej ramy? Okazuje się, że taka zamiana jest bardzo dobra w praktyce, ponieważ dzięki swojej plastyczności i możliwościom w zakresie obróbki, drewno staje się doskonałym materiałem do produkcji ram rowerowych o niesamowitych kształtach.
Poza tym drewno jest lekkie, co pozwala na obniżenie wagi całego roweru o 1,5-2 kg w porównaniu z tradycyjną ramą metalową lub aluminiową. Lżejszy rower oznacza większe możliwości w osiąganej prędkości, a także sprawia, że łatwiej nim manewrować. Wpływa również na ułatwienie transportu.

Zobacz także: eko-design

Jakie drewno na rower?

Rowery drewniane są produkowane z drewna bambusowego, brzozowego, czy z korka itp. Trzeba pamiętać, że po zakupie drewnianego jednośladu należy go odpowiednio zakonserwować lakierem, aby nie uległo zniszczeniu przy kontakcie z deszczem, wilgocią w powietrzu i mokrą nawierzchnią.
Posiadając wysokie umiejętności w zakresie posługiwania się narzędziami rzemieślniczymi, służącymi do obróbki drewna, można zbudować drewniany rower nawet samodzielnie.

Zdjęcia: rlevan via Flickr

Nasze Porady