Treść główna

Porady Ciekawostki Sepetir – ABC drzewa

Sepetir – ABC drzewa

Malezyjskie drewno sepetir jest cenione w stolarstwie, ale nie tylko. Robi się z niego również instrumenty muzyczne. Sprawdźmy jego inne nazwy oraz charakterystykę drewna, jakie pozyskuje się z drzewa sepetir.

Sepetir to nie jedyna nazwa drzewa rosnącego w Malezji. Wykorzystywane są ponadto takie jak: Gu, Gu go, Kayu galu, Makata, Petir, Sapa, Sepetir Paya, Sindur, Supa, Swamp, Tampar hantu. Gatunek drzew sepetir zalicza się do rodziny bobowatych, a jego nazwa botaniczna to Sindora spp.

Drzewa z tego gatunku spotkać można głównie w Malezji, na Filipinach, w Tajlandii i w Indonezji. Nawet 58 proc. obszaru Malezji pokrywa naturalne środowisko lasów tropikalnych. Rosną tu także drzewa sepetir – głównie na terenach nizinnych i wyżynnych.

sepetir, drewno egzotyczne

Sepetir – charakterystyka drewna

Drewno sepetir jest dosyć twarde. Charakteryzuje się gęstością na poziomie 640 – 720 kg/m3 i odpornością biologiczną klasy 3. Ma piękne usłojenie i dużą różnorodność kolorystyczną. Drewno sepetir jest wytrzymałe, sprawdza się jako izolator, ale jednocześnie podlega łatwej obróbce – łatwo się je struga, wykańcza, wierci i toczy. Drewno sepetir ma mały ciężar właściwy. Schnie w naturalnych warunkach w średnim tempie, bez powodowania wietrzenia.

Zobacz także: Avodire – egzotyczne drewno afrykańskie

Właściwości mechaniczne drewna sepetir prezentują się następująco;
gęstość powietrznosucha kg/m3 – 530-785,
styczna kurczliwość – 2,9%,
zginanie statyczne (MPa) – moduł sprężystości 13 600, wytrzymałość na zginanie 92,
wytrzymałość na ściskanie (MPa) – prostopadła do włókien 5,9, równoległa do włókien 46,
wytrzymałość na ścinanie (MPa) – 13,6.

Zobacz także: Agba (Tola) – drewno egzotyczne

Sepetir – zastosowanie

Najczęściej drewno sepetir wykorzystywane jest przy produkcji stolarki drzwiowej, z uwagi na jego atuty estetyczne oraz twardość i wytrzymałość. Robi się z niego meble, a nawet takie instrumenty muzyczne, jak ukulele. Drewno malezyjskie, do którego zaliczany jest sepetir, wykorzystuje się do wyrobu podłóg, paneli, sklejek i płyt MDF. Pięknie wyglądają wykonane z tego rodzaju drewna elementy dekoracyjne i do wykończenia wnętrz.

Zdjęcia: Dick Culbert via Wikipedia