Treść główna

Porady Ciekawostki Sezonowanie drewna

Sezonowanie drewna

Sezonowanie drewna to proces, dzięki któremu możliwe jest zredukowanie dużej wilgotności drewna. Jest to konieczne ponieważ tuż po ścięciu drzewo może mieć wilgotność na poziomie nawet do 120%, a przez to nie nadaje się do użycia, zarówno jako drewno opałowe czy materiał budowlany. Sezonowanie drewna to naturalny i według ekspertów najlepszy sposób na jego wysuszenie.

sezonowanie drewna

Przygotowanie drewna do sezonowania

Przygotowując drewno do sezonowania warto pamiętać o tym, iż przesycha ono głównie przez płaszczyzny przecięcia czy też rozłupu. W związku z tym, zaleca się aby świeże drewno porąbać, w tak zwane szczapy, zanim zaczniemy je układać. Dzięki temu proces redukowania wilgotności będzie zachodził szybciej.
Gotowe drewno należy w odpowiedni sposób składować. Przede wszystkim chodzi o to aby nie skłądować go w zamkniętym pomieszczeniu, ale pozostawić na świeżym powietrzu, gdzieś gdzie jest przewiewnie oraz słonecznie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest chociażby wiata, która nie ma ścian bocznych, ale posiada zadaszenie. Jeśli nie mamy takiego miejsca na podwórku, można ułożyć drewno w dowolnym miejscu, a następnie przykryć je na przykład plandeką. Warto także pomyśleć o tym, aby podłożyć coś pod spód takiego drewna, gdyż ziemia również jest wilgotna, Mogą być to chociażby drewniane palety czy innego rodzaju podkładki.

sezonowanie drewna

Zobacz także: Przechowywanie i magazynowanie drewna.
Odpowiednią wilgotność drewna można osiągnąć minimum po roku jego składowania. Zależy to przede wszystkim od jego gatunku – niektóre z nich potrzebują nieco więcej czasu na powietrzu. Drewno najlepiej schnie w okresie od marca do października.

Drewno sezonowane – wykorzystanie

Drewno sezonowane wykorzystuje się przede wszystkim do opału, zarówno w kominkach jak i piecach, ale także w budownictwie. Ta metoda suszenia drewna jest z pewnością czasochłonna i przez to również zakup takiego gotowego materiału jest znacznie droższy. Mimo to, wciąż uważa się ją za najlepszy sposób na poradzenie sobie ze zbyt dużą wilgotnością drewna.

Sezonowanie a suszenie drewna

Oprócz składowania możliwe jest również suszenie drewna w komorach suszarniczych. W tym przypadku jednak, jeśli proces ten nie zostanie poprzedzony odpowiednim okresem sezonowania, drewno narażone jest na liczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, spaczenia, skrzywienia, wadliwą wilgotność czy przebarwienia. Dlatego też, sezonowanie uważa się za niezbędny element procesu suszenia drewna.